Başbakan Binali Yıldırım Londra'da

Başbakan Binali Yıldırım, Londra'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İngiltere'de üst düzey ziyaretler yapan Başbakan Yıldırım, "İngiltere, Brexit kararından sonra Türkiye ile daha yakın iş birliği yapmak istiyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Londra'da

Londra'da basın mensuplarınıns sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım şunları kaydetti:

YPG/PYD, Türkiye için PKK ne ise aynıdır, terör örgütüdür. Dolayısıyla terör örgütüyle bir başka terör örgütü yok edilemez. Bu, ciddi devletlere yakışan bir iş değil. Dolayısıyla bu rahatsızlığımızı uzun zamandan beri Amerika'ya bildiriyoruz. Onlar da bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. Bir mecburiyet olduğundan bahsettiler. Biz buna da katılmıyoruz.

PKK ile mücadele konusunda onlar (ABD) da Türkiye ile her türlü iş birliğini yapmaya hazır olduklarını, istihbarat paylaşımı, terör örgütünün finansal kaynaklarının takip edilmesi ve gereken tedbirlerin alınması gibi konuları takip edeceklerini ifade ettiler. Rakka operasyonundan sonra da burada PYD/YPG unsurlarının kalmayacağını, demografik yapının değiştirilmeyeceğini ifade ettiler.

PKK terör örgütünü İngiltere bir terör örgütü olarak resmen tanıyor. PKK ile mücadelenin daha etkin olması için işbirliği teklifinde bulunduk. Diğer yandan istihbarat örgütlerimizin bilgi alışverişinde bulunabilir. İngiltere, Brexit kararından sonra Türkiye ile daha yakın iş birliği yapmak istiyor.

BİZE ULAŞIN