Üretici için tedarikçiyle pazarlık etti

Üretici için tedarikçiyle pazarlık etti

Çiftçilerin kolektif hareket edemedikleri için girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu aktaran Murat Sabaz, “Özellikle küçük aile çiftçileri için tedarikçiyle pazarlık ediyoruz” dedi

  • Gündem
  • Cumartesi 14.05.2017
Türkiye'de tarımın en önemli sorunlarından birini kolektif hareket edilememesinden kaynaklanan yüksek girdi maliyetleri oluşturuyor. Kuruluşundan bugüne 64 yıldır tarımı destekleyen Şekerbank, çiftçinin kazancını artırmak için tedarikçilerle pazarlık ediyor. Şekerbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, "Türkiye'nin dört bir yanında üç nesildir çiftçi ailelere hizmet veriyoruz. Ülkemiz için stratejik önemi bulunan tarım sektörüne destek olup tarımsal üretimin artmasına ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmaya devam ediyoruz" dedi. Tarım sektörünün her alanındaki sorunlarını masaya yatırdıklarını aktaran Sabaz, en büyük sorunlardan birinin çiftçilerin kolektif hareket edememesinden dolayı yüksek girdi maliyetleri olduğunu söyledi. Sabaz, "Küçük aile çiftçileri tek başlarına ürünün fiyatını belirleyemiyor ve pazara erişemiyorlar. Bu açığı biz Şekerbank olarak, mazottan gübreye tüm tedarik ağıyla çiftçilerimiz yerine pazarlık ederek kapatıyoruz" diye konuştu.

HASAT DÖNEMİ ÖDEME FIRSATI
Şekerbank'ın çiftçilere özel sunduğu Hasat Kart ile tarımsal girdi satan anlaşmalı işyerlerinden mazot, gübre, tohum ve zirai ilaç gibi alışverişlerini yapabildiklerini aktaran Sabaz, çiftçilerin 5 aya varan faizsiz dönemlerle ödemesini hasat zamanı yapabildiğini kaydetti. Tedarikçi firmaların da Hasat POS'la nakit akışlarının düzenli hale geldiğini ve kazançlarının arttığını belirten Sabaz, şunları anlattı: "Hasat Kart'a eklenen tarım sigortası ödeme özelliğiyle de olası tüm risklere karşı tarım üretimini ve de çiftçilerin gelirlerini güvence altına alıyoruz. Tarım sigorta primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanırken, çiftçilere TARSİM ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucunda, sigorta bedelinin diğer yüzde 50'sini de Hasat Kart'ı ile ödeme imkânı tanıyoruz. Böylece üreticiler TARSİM sigorta prim ödemelerini hasat zamanı yapabiliyor."

ÇİFTÇİ GÜNÜNE ÖZEL KAMPANYA
Geleneksel hale getirdikleri Dünya Çiftçiler Günü'ne özel kampanyalarını bu yıl da sunduklarını hatırlatan Murat Sabaz, "Üreticilerin tarımsal ihtiyaçlarını uygun faiz ve ödeme koşullarıyla finanse etmeye devam ediyoruz. 31 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek kampanyamız kapsamında çiftçilerimize, 18 aya varan vadelerle, masrafsız finansman olanağı sağlıyoruz" diye konuştu.

PARÇALI ARAZİ SORUNUNA FİNANSAL ÇÖZÜM GELİYOR
Türkiye'de ve dünyada bir ilk olarak Kasım 2014'te "Aile Çiftçiliği Bankacılığı"nı başlattıklarını hatırlatan Sabaz, Aile Çiftçiliği Bankacılığı ile bugüne kadar çiftçi ailelere 4 milyar TL'yi aşkın finansman desteği sağladıklarını kaydetti. Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında sundukları ürün ve çözümler hakkında da bilgi veren Sabaz, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesi ve çok parçalı arazi yapısından kaynaklanan verimsiz tarım sorunlarına çözüm olarak, miras hukukundan kaynaklı arazi bölünmelerinin önüne geçmeyi hedefleyen yasal düzenleme doğrultusunda 'Tarla Büyütme Kredisi' ürününü geliştirdiklerini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN