7’si profesör 26 gözaltı

7’si profesör 26 gözaltı

İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'ndeki FETÖ yapılanmasına yönelik operasyonda, aralarında Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Cevher Hazırlama Anabilim Dalı'ndan 28 Temmuz 2016'da emekli olan Prof. Dr. Turan Batar'ın da bulunduğu 7'si profesör, 3'ü doçent, 3'ü araştırma görevlisi, 2'si okutman, diğerleri de memur, idari personel ve teknisyen olmak üzere 26 şüpheli gözaltına alındı. Diğer operasyonlar ise şöyle:
Adana: ByLock kullandıkları belirlenen, aralarında daha önce açığa alınan memurların da bulunduğu 25 şüpheli gözaltına alındı. İşadamlarına yönelik 105 sanıklı davada firari 5 sanığın vatandaşlıktan çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na yazı yazıldı.
Osmaniye: Kadirli İlçe Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Albay Alaaddin Eşsiz gözaltına alındı.
Hatay: Myanmar hükümeti tarafından Türk yetkililere teslim edilen Myanmar İmamı Furkan Sökmen, yargılanacağı Hatay'a getirildi.
Kars: FETÖ davasından yargılanan örgütün "İl memur imamı" Mustafa Korkat, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezası iyi halden müebbet hapse indirildi.
Edirne: Uşak'taki soruşturmada aranan ve Yunanistan'a kaçmak isterken Edirne'de yakalanan, emekli emniyet müdürü Süleyman S., ifadesinde, Meriç Nehri kenarında gezdiğini öne sürdü.

Murat KARAMAN-Ceyhan TORLAK-Tahir Aşkın KISACIK-Şener URFA- Yaser ÇAPAROĞLU

BİZE ULAŞIN