ABD’nin PYD’ye yolladığı silahlar PKK’dan da çıktı

ABD’nin PYD’ye yolladığı silahlar PKK’dan da çıktı
ABD, Suriye'de terör örgütü PYD/ PKK'ya DEAŞ'la mücadele bahanesiyle silah sevkıyatını sürdürüyor. 3 haftada toplam 218 TIR askeri malzeme Rakka'nın kuzeyindeki örgüt unsurlarına gönderildi. Önceki akşam 70 TIR, ABD'nin Haseke'deki Rümeylan hava üssünden yola çıktı.Hafta başında Pentagon, ilk kez PYD/PKK'ya hafif silahlar ve askeri araçlar gönderdiğini duyurmuş ve DEAŞ'la mücadele kapsamında örgütün desteklenmeye devam edeceğini açıklamıştı.

KATO OPERASYONUNDA BULUNDU
Güvenlik uzmanı, eski bordo bereli Abdullah Ağar, sosyal medya hesabında ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği silahların listesini açıkladı. Ağar, bu silah ve mühimmatların Kato, İkiyakalar ve sınır hattı dağlarında çok sayıda ele geçirildiğine dikkat çekerek, "PKK mı ABD'yi kandırıyor, ABD mi Türkiye'yi?" diye sordu. Ağar, Pentagon'un verdiği bu silahların dökümünün uluslararası askeri sitelerde yer almaya ve bu silahların aynılarının Kato ve İkiyakalar başta olmak üzere terörle mücadele alanlarında sürekli çıkmaya devam ettiğini vurguladı.

İŞTE O SİLAHLARIN LİSTESİ
Ağar, Pentagon'un Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kisvesi altında YPG-PKK'ya vereceği silah envanterini şöyle açıkladı: "PKM yani Biksiler (listede 6 bin adet), DShK yani Doçkalar (listede 3 bin 500 adet), RPG7'ler (listede 3 bin adet), AT4 ve SPG9'lar (listede bin adet), 60 mm havan (listede 80 adet), 82 mm havan (listede 80 adet), 120 mm havan (listede 75 adet), AN/ PVS 7b gece görüş gözlüğü (listede 150 adet), AN/PEQ 2 (listede 150 adet)."
BİZE ULAŞIN