Almanya'nın çekilme kararına Türkiye'den rest!

Başbakan Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nın ardından, Meclisten ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Almanya'nın İncirlik Üssü'nden ayrılma kararının sorulması üzerine Yıldırım, "Herhangi bir karar yok bizim tarafımızdan alınan, nasıl isterlerse yapsınlar" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın çekilme kararına Türkiye'den rest!

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bu sabah Berlin'de yaptığı açıklamada, Alman askerlerinin İncirlik'ten Ürdün'e aktarılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını belirten bir açıklamada bulundu.. "DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelede İncirlik'in uygun bir hava üssü" olduğunu belirten Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Bakan von der Leyen, "Ancak vekillerimizin askerleri ziyaret etmesine izin verilmemesi kabul edilebilir değil" şeklinde konuştu. Bakan von der Leyen, federal hükümetin konuyla ilgili kararı Çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısında vereceğini söyledi. Bakan, Ürdün'ün Azrak kentindeki hava üssünün İncirlik'e benzer bir seçenek olduğunu belirtti.

Alman medyası meclisinin toplu oturum yapacağı ilk tarih olan 21 Haziran'da İncirlik oylamasının yapılmasının söz konusu olduğunu yazdı. Haberde, Alman meclisinin çoğunluğunun İncirlik'ten çekilme yönünde bir karar alacağı ifade edildi.

BİZE ULAŞIN