Israr etmeyin Konya’ya gelin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’e net mesajlar verdi. Şu an İncirlik değil Konya’daki NATO üssüne ziyaret mümkün. Dostumuz Almanya’nın düşmanlarımızın sığınma merkezi olmaması gerekiyor

Israr etmeyin Konya’ya gelin
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ üyesi bazı cuntacıların iltica başvurularının kabul edilmesi ve Alman parlamenterlerin İncirlik ziyareti başvurusunun reddedilmesinin ardından gerilen iki ülke ilişkilerini değerlendirmek üzere Ankara'ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'i kabul etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerde Alman milletvekillerinin İncirlik'teki askeri üssü ziyaret etme taleplerinin de ele alındığını belirten Çavuşoğlu, konunun NATO Zirvesi'ndeki Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesinde de gündeme geldiğini hatırlattı.

BİR ADIMA İKİ ADIM ATARIZ
Çavuşoğlu, "Bizim Brüksel'de de Sayın Cumhurbaşkanımızla Şansölye Merkel görüşmesinde de yaptığımız önerimiz, şu anda Konya NATO üssünü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Şu an itibariyle İncirlik değil, Konya'daki NATO üssünü ziyaret mümkün" diye konuştu. Çavuşoğlu, şu anda İncirlik'i ziyaret için şartların uygun olmadığını, şartların normalleşmesi halinde ortak adımlar atılabileceğini kaydetti. Çavuşoğlu, "Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz iki adım atarız. Ama bazı mevcut durumları da göz ardı edemeyiz. "Almanya'daki Türkiye karşıtlığı ırkçılığa, yabancı düşmanlığına da yol açıyor ve aşırı partilere hizmet ediyor. Nitekim son zamanlarda camilere ve orada yaşayan vatandaşlarımıza yönelik saldırı sayılarında ciddi artış var. Dostum Sigmar da bu artışı kabul ediyor" diye konuştu.

GAZETECİLİK DEĞİL TERÖR
Bakan Çavuşoğlu Die Welt'in muhabiri Deniz Yücel ile ilgili suçlamaların gazetecilikle değil terörle ilgili olduğunu söyledi. Nasıl Almanya'da bağımsız yargı varsa Türkiye'de de bağımsız yargının soruşturma sürdürdüğünü dile getiren Çavuşoğlu, "Avrupa'da gizli servisler, Türkiye'de gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladı. Bu gazeteciler yakalandığında ise 'Nasıl tutuklarsınız?' deniyor" dedi. Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın Almanya'daki Türk vatandaşlarından zorla para topladığını belirterek "Ne kadar illegal suç varsa hepsinin içinde PKK var. PKK bizim düşmanımız, PKK hepimize tehdit. Almanya bunları önlemek için tedbirlere başlasın, Almanya'yı da karıştıracaklar. Almanya'da PKK mensuplarına yönelik 4 bin 500 soruşturma uzun süredir devam ediyor. Sadece üç beş davadan karar çıktı" şeklinde konuştu. Almanya'nın darbeye karışan kişilerin Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu şöyle konuştu:

DÜŞMAN SIĞINAĞI OLMASIN
"Aramızda anlaşma var ve bu tür durumlarda iadeler mümkün. Benim bakanlığımda çalışan diplomat, asker, savcılar, hâkimler oraya sığınıyor. Dostumuz Almanya'nın düşmanlarımızın sığınma merkezi olmaması gerekiyor. " Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise Berlin'de yaptığı açıklamada, federal hükümetin İncirlik konusuyla ilgili kararını Çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısında vereceğini söyledi. Leyen, Alman askerlerinin İncirlik'ten Ürdün'e aktarılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını da sözlerine ekledi.

TERÖRİSTLERİ KORUMAYA DEVAM
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Almanya'nın yeterince hızlı tepki vermediğini belirttiğini hatırlatan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel şunları söyledi: "PKK sadece Türkiye'de değil, Almanya'da da haraç toplama, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi sebeplerle tehlikeli bir örgüt olduğu için yasaklandı. Darbe girişimine katılmış olanlar veya böyle bir şüphe bulunanlar ile ilgili olarak çok net delillere bağlıyız. Aksi takdirde mahkeme önüne çıkaramayız. Almanya'ya iltica talebinde bulunan FETÖ mensupları ile ilgili bağımsız bir kurumun ve mahkemelerin karar veriyor. FETÖ konusunda her ipucu ve bilgiyi takip edececeğiz."
BİZE ULAŞIN