Boşanma danışmanlığı projesinin ayrıntıları ortaya çıktı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile ve boşanma danışmanlığı isteyen çiftlerin danışmanlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalara devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayan Kaya’nın daha önce yaygınlaştırılacağını duyurduğu ‘Aile ve Boşanma Danışmanlığı’ hizmeti, çiftler arasında şiddet olması halinde ve alkol, kumar, uyuşturucu gibi bağımlılık ve kötü alışkanlıkların tespiti durumunda verilmeyecek.

Boşanma danışmanlığı projesinin ayrıntıları ortaya çıktı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen aile ve boşanma süreci danışmanlığı hizmeti, 81 ilde danışmanlık isteyen çiftlere ücretsiz olarak veriliyor. Aileler hizmetten bulundukları il müdürlüklerinin bünyesinde bulunan aile danışmanlığı şubelerine ya da sosyal hizmet merkezlerindeki aile ve boşanma süreci danışmanlarına başvurmaları halinde faydalanabilecekler. Danışmanlık hizmeti aralarında anlaşmazlık olan, boşanma sürecine girmiş ve boşanma sürecini tamamlanmış çiftler için 3 farklı aşamada veriliyor. Boşanma danışmanlığına başvuran çiftlere evliliklerini yeniden değerlendirmek istemeleri durumunda, alanında uzman danışmanlar tarafından evliliklerinde problem oluşturan durumların farkına varılması ve düzeltilmesine yönelik danışmanlık hizmeti verilecek. Boşanmaya karar vermiş çiftler de danışmanlardan yeni yaşam koşullarına uyum sağlayabilmeleri ve toplumda yeni konumları ile yer almaları için danışmanlık hizmeti alabilecekler. Hizmetten aile içi iletişimlerini iyileştirmek ve daha sağlıklı bir zemine oturtmak isteyen aileler de boşanma durumu şartı olmadan faydalanabilecekler.

ÇOCUKLU ÇİFTLER ÖNCELİKLİ HEDEF

Çocuk sahibi olan çiftler çocukların kırılganlık riskinden dolayı öncelikli hedef kitle olarak belirlendi. Çiftlere aile içi iletişim becerilerini kazandırmaya, aile içi çatışmaların yapıcı bir şekilde çözülmesine, çiftelerin çocuklarıyla yaşadıkları sorunları çözmeye yönelik danışmanlık yapılacak. Çiftler aynı zamanda boşanma sonrası tek ebeveynliğin getirdiği sorunlarla baş edebilme, çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilme, yeni yaşamlarına uyum sağlanabilmesi, maddi sorunlarla başa çıkabilme gibi becerilerin kazanılması için uzmanlardan destek alacaklar.

ŞİDDET VE MADDE BAĞIMLILIĞI HALİNDE DANIŞMANLIK YOK

Ekonomik olarak dezavantajlı ailelerin de hizmetten yararlanabilmesi için hizmet ücretsiz olarak veriliyor. Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar çift olarak değil birey olarak da yararlanabiliyorlar. Eşler arasında şiddet olması halinde ve alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılığının tespit edilmesi durumunda çiftler hizmetten faydalanamayacaklar. Psikiyatrik rahatsızlığı olduğu düşünülen bireyler, sağlık tedavilerinin yaptırılması için sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. Danışmanlık esnasında aile içi şiddetin görüldüğü durumlarda da çiftler Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezine (ŞÖNİM) yönlendirilecek.

9 BİN ÇİFTİN YÜZDE 38'İ BOŞANMAKTAN VAZGEÇTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, hizmetin yaygınlaştırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek

"Adalet Bakanlığımızla da ortak çalışacağız, boşanmayı düşünen bütün çiftlere bu danışmanlığı verelim istiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 9 bin kişi boşanma süreci danışmanlığı almış ve yüzde 38'i boşanmaktan vazgeçmiş. Bu kadar başarılı olabiliyorsa bu sistem bu konuda ciddi bir çalışma yapmamız lazım" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN