‘Vatandaşlıktan çıkarsak da yargılayacağız’

Bakan Bozdağ FETÖ elebaşısı Gülen ile ilgili konuştu: Vatandaşlıktan çıkarılması yargılanma hakkını ortadan kaldırmaz

‘Vatandaşlıktan çıkarsak da yargılayacağız’
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasının, Türkiye'ye iadesine engel teşkil etmeyeceğini, yargılama hakkını ortadan kaldırmayacağını söyledi.

130 KİŞİYE DÖN ÇAĞRISI
Bozdağ, Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aralarında FETÖ elebaşı Gülen'in de bulunduğu 130 kişiyi kapsayan "yurda dön çağrısı" ilanına ilişkin soru üzerine Bakan Bozdağ, daha önce şüphelilerin kovuşturma aşamasında davetlere uymazsa kaçak pozisyonuna düştüğünü, KHK ile yapılan değişiklikle soruşturma aşamasında da kaçak pozisyona düşmesini sağlayan bir düzenleme yapıldığını anımsattı. Bu düzenlemenin, soruşturmadan kaçan kişilerin adli mercilere teslim olarak suçlamalara cevap vermesini sağlamayı ve adli süreçlerin uzatılmasını engellemeyi amaçladığını vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

BAKANLAR KURULU KARAR VERECEK
Bu yetkiyi kullanıp kullanmamak Bakanlar Kurulu takdirindedir. Yargılama hakkının ortadan kalkması veya kaldırılması hiçbir şekilde söz konusu değildir. İadesine de engel değildir, geçici tutuklanmasına da engel değildir. Kaldı ki bu konu Bakanlar Kurulunun takdiri ile olacak bir konu, Bakanlar kurulunun böyle bir adım atıp atmayacağı da şimdiden kestirilemez." değerlendirmesinde bulundu. ANKARA
BİZE ULAŞIN