Bu kavganın kazananı olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine seslendi: Kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralarla bir yere varılmaz. Katar’a destek vermeye devam edeceğiz. Ambargo kaldırılmalı

Bu kavganın kazananı olmaz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Teşkilatı tarafından dün akşam Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen iftara katıldı. Erdoğan, önemli mesajlar verdi:
Üzülerek ifade ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş ülkeler arasında yükselen tansiyon tüm Müslümanların ramazan sevincine gölge düşürmüştür. İslam dünyasının birçok sorunla, sıkıntıyla boğuştuğu bir dönemde buna yenilerinin eklenmesi yanlıştır.
Buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum. Liderler ve körfez halkı size sesleniyorum. Kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacaktır. Nitekim kriz simsarları daha hadisenin ilk anlarından itibaren bu konudaki mutluluklarını dile getirmekten çekinmediler. Bizim bu tezgahı bozmamız kaos tacirlerinin hevesini kursaklarında bırakmamız gerekiyor.

SEVİNENLERİ BİLİYORUZ
Türkiye'de darbe girişimi olduğunda Körfez'de kimlerin sevindiğini çok iyi biliyoruz. Birilerinin istihbarat örgütleri varsa bizim de istihbarat örgütümüz var. Kimlerin o geceyi nasıl geçirdiklerini çok iyi biliyoruz. Türkiye'de ne oluyor, bitti mi, bitiyor mu, darbe başarıya ulaştı mı ulaşıyor mu, bunu takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz.
Şimdi biz, aç veya susuz veyahut Katar'daki kardeşlerimizin yanında olmak, onlara gıda yardımında bulunmak, onlara gıda, ilaç, vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar var. Kusura bakmayın, biz Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

AMBARGO KALDIRILMALI
Amerikan Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı, Tillerson... Özellikle süreci hafifletmek gibi, bu ambargoyu düşürmek gibi... Böyle bir açıklaması oldu. Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı, kardeşler arasında bu olmamalı. Özellikle Suudi yönetimine bir ricam var: Siz Körfez'in en büyüğüsünüz, en güçlüsüsünüz, biz size hadimü'l harameyn iş-şerifeyn dedik. Siz düşmanlıkları değil, özellikle siz orada kardeşliğin baş tacı olmalısınız, onları bir araya getirmelisiniz.
Bıktık biz bu kavgalardan, Müslüman'ın Müslüman'ı kırmasından bıktık.
Katar'da çeşitli hizmetlerle ilgili kurulmuş vakıfları terör örgütü olarak ilan ediyorlar, olmaz böyle bir şey. O vakıfları ben de tanıyorum ve ben de biliyorum. Katar'ın bugüne kadar teröre destek verdiğine şahit olmadım.
Şurada son bir iki haftaya kadar iyi münasebetleri olan Körfez ülkelerinde şimdi ne oldu da dost, Körfez'deki bu kardeşlerini terör ülkesi olarak ilan ediyorlar. Anlamak mümkün değil. Kusura bakmasınlar biz Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Bize ne görev düşüyorsa hak yolunda bizler desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Ama şunu da söyleyeyim, bizim güzel bir sözümüz var ya 'Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.'
(Kılıçdaroğlu'nun Katar açıklaması) Ömründe Katar'a ayak basmamış, Ortadoğu'da hiçbir ülkeye adım atmamış, dünyayı batıdaki üç-dört ülkeden ibaret sanan bu zat, bölgedeki kriz hakkında kendince ahkam kesiyor. 1.7 milyarlık İslam aleminin kaderini ilgilendiren hassas meselelerde birilerinin ağzıyla konuşması ülkemiz adına utanç vericidir.

HÜCRE YENİLENMESİ SAĞLANMALI
(AK Parti'nin çalışmaları) 2019'a kadar olan yol haritamızı hep beraber çıkaracağız. 2017'nin sonuna kadar ana kademeler, yani il, ilçe teşkilatlarımızın, bunun yanında Türkiye geneline hitap ediyorum şu anda, belde teşkilatlarımızın ki, 5 binin üzerinde, onların seçimlerini yapmak suretiyle bir hücre yenilenmesini sağlamamız lazım. Çünkü bir metal eskimesi var, bunu atmamız lazım.

2019 DÖNÜM NOKTASI OLACAK
Bizi şu anda taklit edenler mesafe alıyor, onun için taklit edilen olmak güzel de ama taklit eden için asla. Onun için çok çalışacağız. Zira önümüzde çok zorlu bir süreç var. 2019 seçimleri ülkemizin geleceği ve kazanımlarımızın korunması açısından bir dönüm noktası olacaktır. İstanbulumuzu 16 Nisan'da olduğu gibi değil, biz onun çok çok fevkinde bir netice ile buluşturmamız lazım. Çünkü bize 50'nin altında oranlar yakışmaz.

AMERİKAN ÜSSÜ NİYE RAHATSIZ ETMİYOR?
Savunma sanayii ile ilgili biz Katar'la anlaşmayı bugün yapmadık ki. Katar'la bizim bu anlaşmayı yapmamız 3 yıllık bir süreçtir. O günden bugüne parlamentomuzdan yeni geçirmek durumunda kaldık. Şimdi ben sesleniyorum Körfez'deki dostlarımıza, Amerika'nın Katar'daki üssü sizi niye rahatsız etmiyor? Orada başka ülkelerin üsleri de var, onlar sizi niye rahatsız etmiyor?

GELECEKLERİ VARSA GÖRECEKLERİ DE VAR
"Hepi miz 16 Nisan anayasa değişikliği paketi ile yeni dönemin heyecanını yaşıyoruz. Bundan sonra önümüzde 2019 gibi bir süreç var. Biz bu süreci atacağımız adımlarla başaracağız. Karşımızda kimler bir araya gelirse gelsin, gelecekleri varsa görecekleri de var."
BİZE ULAŞIN