Katar’a yapılanlar doğru değil

Başbakan Yıldırım, Katar’a başlatılan yaptırımların doğru olmadığını belirterek, “Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz” dedi

Katar’a yapılanlar doğru değil
Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım iftar sonrası yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

YENİ SORUN BÖLGE İLE SINIRLI KALMAZ: Bölgemizdeki sorunlar sona ersin diye Suriye'de Irak'ta gayret gösterirken maalesef yeni bir sorun alanı ile karşı karşıyayız. Son günlerde Katar'a başlatılan yaptırım kararının doğru olmadığını daha önce Cumhurbaşkanımız da hükümetimiz de dile getirmişti. Bizim barış içerisinde kardeşçe yaşamak mecburiyetimiz var. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeler yapıyoruz ve tarafları sükunete davet ediyoruz. Mübarek ayda yine Müslüman ülkelerin kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı sadece bölge ile sınırlı kalmaz.

İKİRCİKLİ TUTUM TERK EDİLMELİ: Terörle mücadelede ikircikli bir tutumu artık dünyanın terk etmesi lazım. Son yıllarda İslam karşıtlığı gelişmiş ülkelerde moda oldu, terörün kaynağının Müslüman ülkelerden olduğu şeklinde algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun medeniyetlerarası uzlaşmaya ciddi zararları olacaktır.

TERÖRLE MÜCADELEDE TAKTİK DEĞİŞTİRDİK: Türkiye terörle gerçek anlamda mücadele ediyor. Dünyanın hiç bir yerinde 3 ayrı terör örgütü ile mücadele eden başka bir ülke yok. Daha önce terörle mücadele savunma konseptine göre yapılıyordu. Şu anda geçtiğimiz ağustos ayından bu yana onu terk edip taarruz moduna geçtik. Güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturma gayretleri var. Buna katiyen izin vermeyeceğiz.
BİZE ULAŞIN