Son yılların en zor matematiği

Son yılların en zor matematiği

Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) matematik oturumu (LYS-1) dün tamamlandı. Bu yıl matematik ve geometri testleri birleştirildi. Adaylara her iki dersin sorularının olduğu tek kitapçık dağıtıldı. Yüzbinlerce adayın ter döktüğü sınavda toplam 3 kısa cevaplı açık uçlu soru yer aldı. Sınavı değerlendiren uzmanlar matematik sorularının bu yıl geçmişe göre daha eleyici olduğunu söyledi.

'MÜFREDAT DIŞI' İDDİASI
Sınavda geometriden müfredat dışı iki soru çıktığı da iddia ediliyor. SABAH'a konuşan uzmanlar, "Geometride üçgenler konusundan beklenenden fazla soru sorulduğu, önceki yıllarda sıkça sorulan katlama ve çizime dayalı soruların sorulmadığı, ayrıca uzayda doğru- düzlem denklemleri konusundan sorulan iki sorunun müfredat dışı olabileceği ihtimali bulunmaktadır. Soruların yayımlanmasından sonra bu durum netlik kazanacaktır" yorumunu yaptı. 12'nci sınıf kitaplarında yer almayan sorular, öğrencilerin telaşlanmasına neden oldu. Oyalayıcı sorulara takılıp kalan öğrenciler vakit kaybettiklerini söyledi. Sonuçların temmuz başında açıklanması bekleniyor.

SORU DAĞILIMI DA DEĞİŞTİ
Her yıl 50 matematik ve 30 geometri sorusundan oluşan sınavda bu yıl 52 matematik, 28 geometri sorusu yer aldı. Adaylar önümüzdeki hafta sonu da LYS-2, LYS-3 ve LYS-5 sınavlarına katılacak.

BİZE ULAŞIN