Yeni AKM müjdesi

Taksim’de inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin projesinin hazır olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Orayı yıkıp İstanbul’umuza çok güzel bir eseri kazandıracağız

Yeni AKM müjdesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya Huber Köşkü'nde eşi Emine Erdoğan ile birlikte verdiği iftarda sanatçı ve sporcularla bir araya geldi. Erdoğan konuşmasında şu mesajları verdi:
Kültür ve sanatta öne çıkabilmenin ancak milletin değerlerine karşı olmakla mümkün olabildiği gibi çarpık bir anlayış ülkemizde hakim kılınmaya çalışılmıştır. Taksim'deki opera binasının yenilenmesi, yani Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) kastediyorum, başta olmak üzere daha iyisini, daha güzelini yapmak için atılan adımlar bu çarpık anlayışın saldırısına uğramıştır.
Halbuki AKM aslında deprem sebebiyle ciddi bir hasara da uğramış olan bir yerdir. Yani deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan bir yer. Türkiye'nin hem kapasite hem teknik altyapı bakımından en modern Batı ülkelerinde dahi örneğinde pek az rastlanabilecek opera binası şu anda neresidir biliyor musunuz? Evet bu eser Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bir parçası olan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'dir.
Ülkemize işte böyle bir eseri kazandıran anlayışı, Taksim'deki o kesinlikle çirkin yapıyı yıkıp yerine daha güzel bir eser kazandırmak istediği için uzun yıllar boyunca yerden yere vurdular. Ne sanatçı düşmanlığımız, ne sanata saygısızlığımız kaldı. Halbuki biz hem İstanbul'a hem de kültür sanat dünyamıza yakışır bir eseri ülkemize kazandırmak için çalıştık.
İşte Harbiye Kongre Merkezi bunun bir örneğidir ve oradaki Muhsin Ertuğrul'u ne idi, biz onu ne hale getirdik. Şimdi inşallah Taksim'deki AKM'yi aynı mimari gruba yaptırdık. Proje şu anda bitti. Gerek yan gerek arka taraftaki boşlukları da oraya dahil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbul'umuza kazandıracağız. Şu anda proje çalışmaları bitti. İşi uygulama bölümüne geçeceğiz.
Siyasetçiden, sanatçıdan, sporcudan bakarsınız gençlik kendine idoller oluşturur. Onun için de sizlerden beklentimiz çok fazla. Gençlik idollerini arıyor sorusuna karşı ben diyorum ki gençlik idollerini buldu diyebilmeliyiz. Bu konuda rahat hareket edebilmeliyiz ki ülkemizin birliği beraberliği noktasında kimse bizi parçalayamasın.

Sanatçı ve sporcuları eşi Emine Erdoğan'la birlikte iftarda ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Alişan, Ece Erken, Esra Erol ve İbrahim Tatlıses ile bir süre sohbet etti.

Küresel düzeyde en büyük başarı

Televizyon dizileri son dönemde küresel düzeydeki en büyük kültür başarımızdır. İşte en son gerek Körfez'de Ortadoğu'da Hindistan'da yaptığım ziyaretlerde de Türk dizilerinin filmlerinin onlar tarafından da beğenildiğini takdirle karşılandığını özellikle Hindistan ziyaretimde kendilerinden duymak beni gerçekten orada farklı bir şekilde, dedim ki 'bu bizim mefahirimizdir'. Şimdi Hindistan ve Türkiye olarak ortak film konusunda çalışmalar yapacağız. Bu konuda da nitelikli senaryolara ihtiyaç bulunduğunu görüyoruz. Bilhassa tarihi dizilerin senaryolarının elbette belgesel veya propaganda tarzında değil ama doğruları anlatacak şekilde hazırlanması şarttır.

Büyümede iyi gidiyoruz

İyi gidiyoruz. Bugün büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ilk çeyrekte hamdolsun yüzde 5'i büyümede yakaladı. Bu çok çok önemli bir büyüme rakamı. Dünyada birinci sırada Çin büyüme rakamında, ikinci sırada Hindistan, üçüncü sırada Türkiye ve Endonezya. Hedefimiz 2017 sonuna kadar bu büyüme oranını artırarak devam ettirmek. Bunu bu şekilde devam ettirmemiz halinde önümüzdeki 2023 hedefi rahatlıkla tutturulacaktır. Buna inanıyorum. Burada tabi gücümüz sizlersiniz, gücümüz gençlik. Genç nüfusumuz bu noktada çok çok önemli.
BİZE ULAŞIN