Bakan Tüfenkci: Türkiye cazip bir ülke

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Türkiye ekonomisi, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, Türkiye üzerine düşünen ekonomistlerin yanıldığı ve öngörmediği, kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörmediği bir büyüme, dünyanın şaşkınlıkla seyrettiği bir büyüme." dedi.

Bakan Tüfenkci: Türkiye cazip bir ülke

Tüfenkci, İstanbul'da düzenlenen Malatya İşadamları Derneği'nin (MİAD) iftar programına katıldı. Konuşmasına, iftar programı kapsamında protokolleri imzalanan MİAD'ın ikinci konuk evi ve Kızılay'a tahsisi yapılan Gezici Aşevi için "hayırlı olsun" dileklerini ve tebriklerini ileterek başlayan Tüfenkci, MİAD yönetimine bu çalışmalar için teşekkür etti.

Bakan olduğu ilk dönemde yine MİAD ile bir araya geldiğini anımsatan Tüfenkçi, o dönem verdikleri sözlerin çoğunu yerine getirdiklerini dile getirdi. Göreve geldiğinden bu yana Malatya bölgesine yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Tüfenkçi, Malatya'yı bölgede lojistik merkez haline getireceklerini söyledi.

Türkiye'nin 2017 yılı hedeflerine değinen ve bu seneyi ülke için "sıçrama yılı" olarak niteleyen Tüfenkçi, şunları kaydetti:

"Daha fazla üreteceğiz, daha fazla ihraç edeceğiz, daha fazla istihdam imkanı sağlayacağız. Türkiye ekonomisi, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, Türkiye üzerine düşünen ekonomistlerin yanıldığı ve öngörmediği, kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörmediği bir büyüme, dünyanın şaşkınlıkla seyrettiği bir büyüme. 2016 yılı içinde, hain, alçak bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalan bir Türkiye'nin, 2016'da zaten 2,9 oranında büyümesi önemliyken, ilk çeyrekte kimse yüzde 5 büyümeyi tahmin etmiyordu. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sizlerin sayesinde bunu başardı. Göreceksiniz 2017'nin ikinci çeyreği bu büyüme oranlarını daha da artıracak, üçüncü çeyrekte de daha güçlü büyüyüp, 2017'yi yüksek büyüme oranlarıyla kapatış olacağız."

TÜRKİYE CAZİP BİR ÜLKE

Bakan Tüfenkci, 2002'den bu yana AK Parti hükümetleri olarak bir yandan demokrasiyi geliştirdiklerini, bir yandan da ekonomiyi büyüttüklerini belirterek, terör örgütleri ile mücadele ederken, aynı zamanda milli birlik ve beraberliği sağladıklarını vurguladı.

Ekonomiyi daha da güçlendirmek, reformları gerçekleştirip demokrasinin daha da güçlenmesi için çalışacaklarını dile getiren Tüfenkci, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında makro dengeleri en iyi durumda olan ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

Bülent Tüfenkci, 15 yılda kişi başına düşen gelirin 3 bin dolardan 11 bin dolara çıkarıldığına dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, yabancı sermaye için cazip bir ülke. 2017 yılı Ocak-Mart döneminde net doğrudan uluslararası yatırım girişi yıllık bazda yüzde 2 artarak 2,8 milyar dolar oldu. Sanayicilerimizin üretimi ile cirosu artış gösteriyor. Yılın ilk dört ayında sanayi cirosundaki yıllık artış, aylık ortalama yüzde 25,6 olarak gerçekleşti. Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında 100,5 oldu. Borsa İstanbul Endeksi tarihi zirveleri gördü. Bizler, ekonomiyi kalkındırınca insanımızın refah düzeyinin artacağı bilinci içinde çalışmalara devam ediyoruz. Hedefimiz ülkemizin daha hızlı ve güçlü büyümesi."

CAZİBE MERKEZLERİ AÇIKLAMASI YAKINDA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, konuşmasında verilen destekler, işletme ve esnaflar için hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Cazibe Merkezleri Programı'na atıfta bulunan Tüfenkci, program ile ilgili çalışmaların son noktaya geldiğini, bayramdan sonra yatırım yapmak isteyen firmalardan öncelikli olanları açıklayacaklarını bildirdi.

İçinde Malatya'nın da olduğu program kapsamında yaklaşık 336 firmanın Malatya'ya yatırım için başvurduğunu açıklayan Tüfenkci, iç ticareti canlandırma adına yaptıkları çalışmalar ile piyasayı canlandırdıklarını, yatırımcı, girişimci ve sanayicinin önünü açtıklarını dile getirdi.

Tüfenkci, sanayicinin işini kolaylaştırmak için yapılan çalışmalara dikkati çekerek, "Türkiye kendisine güvenerek üretim yapan hiç kimseyi bugüne kadar mahcup etmedi, bundan sonra da mahcup etmeyecek. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan yolumuza devam edelim." şeklinde konuştu.

Toplantıya AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ile çok sayıda Malatyalı iş adamı katıldı.

MALATYALI İSTERSE YAPAR!

Programın açılış konuşmasını yapan MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Ramazan'ın rahmet ayı olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. MİAD'ın marka şehir olan Malatya'ya katkı sunmayı amaçladığını anlatan Başkan Akdaş, "Sivil toplum örgütlerimiz, federasyonumuzla birlikte şehrimizin çıtasını yükseltmek istiyoruz" dedi. MİAD'ın Malatya için pek çok projeyi hayata geçirmek için çalıştığını anlatan Başkan Akdaş, gezici aş evi ve konuk evi projelerine dikkat çekti. Malatya'da yemek yapamayacak aileler olduğunu söyleyen Akdaş, gezici aş evi projesinin hayata geçirileceğin müjdeledi. Bir tır alınarak yapılan yemeklerin evlere dağıtılacağını söyleyen Akdaş, "Hayırda buluşalım, hayrın kolektif yüzünü herkese gösterelim" dedi. İşadamlarını sözkonusu proje için aradığını anlatan Akdaş, "Malatyalı işadamlarının bana ne yazarsan yaz diyerek verilecek katkıda sınır tanımadıklarını belirtti. Projenin bu sayede bittiğini söyledi. Konukevi projesinin önemine dikkat çeken Akdaş, 67 bin kişinin geçtiğimiz yıl sağlık turizmi kapsamında Malatya'ya geldiğini kaydetti.

MALATYALILAR HAYIRDA YARIŞMALI

Başkan Akdaş konuşmasının devamında, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'ın çok çalışkan olduğunu belirterek, çalışmalarıyla tüm Kınık'ın Malatyalıları gururlandırdığını söyledi. Akdaş, "Şampiyon olan Evkur Yeni Malatyaspor'u ve Beşiktaş'ı da tebrik etti. Adil Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin bu başarıda çok büyük katkısı var. Bizler de o arkadaşların yanında olmaya devam edeceğiz. Onların talepleri olursa bize de uyuyorsa, yanlarında olacağız. Konukevi Projesi için piramit mimarlık hayrım olsun dedi. Böyle olursak her güzel projeyi kolayca hayata geçirebiliriz. Malatyalılar hayırda yarışmalı. Geleneksel iftar yemeğine katılım nedeniyle teşekkür ederim. Herkesin şimdiden bayramını tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN