Casusluğa 25 yıl hapis

MİT TIR’ları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine servis eden CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, devlete ait gizli bilgileri açıklamaktan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Casusluğa 25 yıl hapis
FETÖ'nün MİT TIR'ları kumpasına ilişkin davada gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile birlikte yargılanan eski Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, dün 25 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra casusluk suçundan tutuklandı. Berberoğlu'nun seçme, seçilme ve diğer siyasi haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına da karar verildi. Berberoğlu, Maltepe Cezaevi'ne konuldu. Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra yargılanmaya başlayan Berberoğlu, MİT TIR'ları görüntülerini Can Dündar'a vermekle suçlanıyordu.

'SUÇU SABİT, KAÇMA ŞÜPHESİ VAR'
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar duruşmasına sanıklardan Enis Berberoğlu ile Erdem Gül katıldı. Almanya'da bulunan firari Can Dündar duruşmaya gelmedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Berberoğlu'nu, "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Cezanın, Enis Berberoğlu'nun geleceği üzerindeki olası etkilerini hafifletici sebep olarak kabul eden mahkeme heyeti, daha sonra cezayı 25 yıla indirdi.

CAN DÜNDAR'IN KİTABI DELİL
Kararda, HTS (telefon görüşme) kayıtları ve Can Dündar'ın kitabında geçen beyanlar dolayısıyla Berberoğlu'nun, iddia edilen suçu işlediğinin sabit olduğu kaydedildi. Cezasının haddi itibarıyla, kaçacağı ve saklanacağı konusunda somut emarelerin bulunması nedeniyle de Berberoğlu'nun tutuklanmasına karar verildi.

SEÇME SEÇİLME YASAĞI
Kararda ayrıca, Berberoğlu'nun kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezası mahkumiyetinin sonucu olarak seçme, seçilme ve diğer siyasi haklarını kullanmaktan yoksun bırakılması kararlaştırıldı. MİT TIR'ları görüntülerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül ise 5 yıl hapis cezası almıştı. 21 Eylül'de ise Gül ve Erdem'in dosyası ile Enis Berberoğlu'nun dosyası birleştirilmiş, dokunulmazlığı kaldırılan Berberoğlu, yargılanmaya başlanmıştı.

DÖNEMİN VALİSİ: HEPSİ ORGANİZE HAREKET ETTİ
MİT TIR'ları durdurulduğunda Adana Valisi olan Hüseyin Avni Coş: Örgüt tarafından verilen emirlerin yerine getirilmesi için her türlü çılgınlığın yapılabileceğini MİT TIR'ları operasyonunda görmüştük. Bunlar Türkiye'nin dış politikasına zarar vermek için sinsi bir şekilde yapılmıştır.
BİZE ULAŞIN