Yasa yolda değiştirilmez

Başbakan Yıldırım’dan sözde adalet yürüyüşü başlatan Kılıçdaroğlu’na tepki: Kanuna rıza göstermeliyiz. Kanun değiştirmenin yolu parlamentodur, yollara düşmek değil

Yasa yolda değiştirilmez

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Beyoğlu'ndaki yeni hizmet binasının açılışı ve meclis toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı yürüyüşe de değindi: Yıldırım özetle şunları söyledi:

ÇALIŞACAĞIZ, DEĞİŞTİRECEĞİZ: Mahkeme kararı bizi mutlu etmeyebilir. Ama o kanun orada olduğu müddetçe, o hükümler yazılı olduğu müddetçe, ona rıza göstermemiz lazım. Ne yapacağız? Değiştireceğiz. Eğer maksat o yargılamadan hasıl olmuyorsa, yasayı değiştireceğiz. Bunun yolu da parlamentodur, yol değildir, yollara düşmek değildir. Çalışacağız, çabalayacağız, değiştireceğiz. Ana muhalefet partisi, iktidar alternatifi parti ve onun başkanının yapması gereken, parlamentoda bu meselenin takipçisi olmasıdır.

MİLLET GÜZEL ŞEYLER DUYMAK İSTİYOR: Darbe girişimen rağmen büyümeye devam ettik. Yurtdışı yerleşiklerin ülkeye getirdiği kaynak 4.5 milyar dolar. Geçen yıl 3.2 milyar. Bu ne oluyor, güven var. Şu ana kadar gelen müracaatlar 100 milyarı buldu. Millet daha güzel şeyler duymak istiyor. Kendimize haksızlık ediyoruz. Dünyanın hangi ülkesi tanka, topa karşı göğsünü siper etmiş bayrağı indirmemiş, ezanı dindirmemiş, darbecilere darbeyi vurmuş. Böyle bir milletin olduğu yerde bize düşen çalışmak, üretmek.

BANKALARA YÜKSEK FAİZ UYARISI
Başbakan Yıldırım, bankalara yüksek faiz uyarısı yaparak, "Bu hareketten önce son çağrıdır. Tren kalkıyor, hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya adam gibi makul bir faiz oranını benimsersiniz ya da bunun da tedbirini alırız. Bankacılarımız tehdit olarak algılamasın. Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı alacak değiliz. Aracımız olduğunu bilsinler istiyoruz ki doğal seyrinde işler düzelsin. Nasıl Kredi Garanti Fonu ile kaynak ürettiysek diğer tedbirlerimizle iş alemini rahatlattıysak bankalar da çaresiz diye düşünmesinler. Elimizde araçlarımız var o araçları kullanmaktan çekinmeyiz. İstiyoruz ki tatlılıkla olsun" dedi.

BİZE ULAŞIN