İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ilk FETÖ cezasını onadı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, İstanbul’da FET Ö’ye yönelik ilk kararını verdi. Mahkeme, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ByLockçu polis Hakan Yağmur’a örgüt üyeliğinden verdiği 6 yıl 3 ay hapis cezasını onadı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ilk FETÖ cezasını onadı
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik ilk kararını verdi. Örgüt suçlarına bakan Hakim Şerafettin Saka Başkanlığı'ndaki 2. Ceza Dairesi, Hakan Yağmur isimli emniyet müdürü hakkında ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlaması ile verilen 6 yıl 3 aylık cezayı onadı. Onama kararına ilişkin 56 sayfalık gerekçe yazıldı.

BYLOCK FET Ö İÇİN KURGULANDI
Dairenin bir ilk olan gerekçeli kararında, FETÖ için 'silahlı terör örgütü' tanımının yapılması ve ByLock'un örgüt delili olarak kabul edilmesi bir kez daha tescillenmiş oldu. Kararda, MİT'in ByLock çalışmasının delil kabul edildiği, ByLock uygulamasının FETÖ/PDY'nin hücre tipine uygun şekilde mensuplarının kullanımı için tasarlanmış olduğu sonucuna varıldığı kaydedildi.

TÜM ÜYELERİ SİLAHLI OLMAK ZORUNDA DEĞİL
İstanbul Bölge Adliyesi 2. Ceza Dairesi kararında, bir örgütün silahlı olması için tüm üyelerinin silah sahibi olması veya silah kullanması gerekmediğine işaret edilerek, "FETÖ/PDY örgütü Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine mensuplarının yerleştirilmesini sağlayarak, bu yolla yasal ve meşru olarak mensuplarını silahlandırıp, örgütün hedef ve amaçları doğrultusunda her an kullanılabilecek şekilde bir silahlı güce sahip olmuştur. Bu yüzden FETÖ /PDY'nin silahlı bir terör örgütü yapılanması olduğu kabul edilmiştir" denildi.
BİZE ULAŞIN