15 Temmuz Şehitler Anıtı tanıtıldı

Başkan Melih Gökçek, 30 metre yüksekliğindeki anıtta 7 bölgeyi temsil eden figürler ile 249 şehidin rölyeflerinin yer alacağını söyledi. Anıt 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak

15 Temmuz Şehitler Anıtı tanıtıldı
Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi girişi karşısında yapımı süren 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından tanıtıldı.
Anıt projesine ilişkin görsellerin sergilendiği inşaat alanında basın mensuplarına bilgiler veren Gökçek, 30 metre yüksekliğinde olacak anıtın, çelik konstrüksiyon üzerine Safranbolu mermerinden yapıldığını söyledi.
Başkan Gökçek şöyle devam etti: "Anıtın üstünde, 10 metre çapında bir ay-yıldız tepe tacı olacak. Tepe tacını da 7 bölgeyi simgeleyen 7 figürümüz taşıyor. 81 ildeki direnişi de, tek millet figürünün yanındaki bir figür temsil ediyor. Ayrıca buradaki direnişi unutulmaz kılan 249 şehidimizin rölyeflerinin bulunduğu iç kısım var. Yaklaşık 3 bin kişi, burada rahatlıkla bir törende bulunabilecek." Başkan Gökçek, anıtla ilgili tasarımları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim ettiklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız en çok bunu beğenip seçti. Açılışın da hain darbe girişiminin yıldönümü olan 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanımız tarafından yapılmasını planlıyoruz" dedi.
Melih Gökçek, anıtta "tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devleti simgeleyen 4 figürün de olacağını, özel bir gece aydınlatması uygulandığını da kaydetti.
BİZE ULAŞIN