LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu!

Üniversite hayali kuran öğrenciler LYS sınavının sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekliyor. Ve milyonlarca öğrencinin ter döktüğü LYS sınavının açıklanacağı tarih belli oldu. "LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?" İşte bu sorunun yanıtı...

LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu!

Haziran ayında zorlu LYS maratonundan çıkan öğrenciler "LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunun yanıtını merak ediyordu. ÖSYM bu sorunun yanıtını açıkladı. İyi bir üniversitede okumanın hayallerini kuran milyonlarca öğrencinin beklediği LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. İşte sınav sonuçlarının açıklanacağı o gün ve öğrencilerin LYS sonuçlarını öğrendikten sonra yapması gerekenler...

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2017 LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih 11 Temmuz olarak belirlendi. Adaylar sınav sonuçları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden öğrenebilecekler. Sınav sonuçları adreslere postalanmayacak.

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 22 Haziran-4 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

PUAN HESAPLARKEN NEYE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Sınav kurumu 18 puan türünden üniversitelere alım yaparken, puan hesaplamada 3 ana faktör bulunuyor. Birinci faktör: YGS puan hesaplama. YGS'de sorulan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri (hepsi 40 soru) üzerinden doğru ve yanlış sayılar içerisinde net oranı belli oluyor. İkinci faktör: LYS puan hesaplama. Matematik (80), Fizik (30), Kimya (30), Biyoloji (30), Edebiyat (56), Coğrafya 1 (24), Tarih (44), Coğrafya 2 (14), Felsefe Grubu (32) sınavlarında doğru ve yanlış üzerinden net hesaplama. Üçüncü faktör ise: Diploma notu.

BİZE ULAŞIN