‘Bu iş kabak tadı vermeye başladı’

Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüyle ilgili, “Artık kabak tadı vermeye başladı. Bitirmek lazım. Ümit ederim sükunet içinde bir taşkınlığa meydan vermeden bu eylemi tamamlarlar” dedi

‘Bu iş kabak tadı vermeye başladı’
Başbakan Binali Yıldırım dün cuma namazını Ankara Polatlı'daki Çarşı Camisi'nde kıldı. Yıldırım cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, 15 Temmuz'un birinci yıldönümüne ilişkin "Rabbim ülkemize buna benzer bir felaket göstermesin. Eğer benzer çılgınlık yapmaya kalkanlar olursa herkes iyi bilmeli ki 15 Temmuz'da, o gece olanın misli misli daha fazlasıyla karşı karşıya olacaklardır. Herkes aklını başına alsın" dedi. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne ilişkin ise şu değerlendirmeleri yaptı:
Güvenlik birimlerimiz fedakarlık içinde yürüyüşün öyle veya böyle provokasyonla karşılaşmaması için büyük çaba gösteriyorlar. Yürüyüş esnasında yollardaki hayatın doğal akışı da bozuluyor, bu da bir sonuçtur. Dikkate alması gereken, bu yürüyüşü tertip edenlerdir. Özellikle itinalı davrandıklarını da söylemek isterim. Ancak, artık bu iş maksadına erişti. Daha fazla sürdürmenin anlamı yok.
Ana muhalefet partisinin genel başkanı mitingle bitireceklerinin açıklamasını yaptı. Ümit ederim sükunet içinde bir taşkınlığa, kötü niyetli girişime fırsat vermeden bu eylemi tamamlamış olurlar.
Tavsiyemiz adalet, sonuna kadar adalet. Hep beraber adaletin daha iyi işlemesi için, zamanında adalet gelmesi için gayret edelim. Ancak bunun yeri yollar, yürüyüş değil, Meclis. Artık bu kabak tadı vermeye başladı, bitirmek lazım. Yoksa iyi niyetli girişim olmaktan çıkar. Başbakan Yıldırım, Polatlı temasları sonrası yüksek hızlı trenle Ankara'ya döndü. İstasyonda trenin gelmesini bekleyen Yıldırım, tren yolculuğunu tercih etmesinin sebebini, "Eski günleri yaşamak istedim" diyerek açıkladı. Başbakan, dün ayrıca Polatlı'da iki şehit ailesinin evine de konuk oldu.


Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazının ardından, hayatlarını kaybeden Murat Batuhan Pektaş, Talip Meydanal ve Ayşe Dursun'un cenaze törenine katıldı. Yıldırım daha sonra vatandaşlarla sohbet edip çay içti.

KAYMAKAM KOCABEY İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ
Başbakan Yıldırım, Siirt'in Baykan ilçesinde terör örgütü PKK'nın bombalı saldırı düzenlediği Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey ile görüşüp, sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Başbakan Yıldırım, görüşmede geçmiş olsun dileklerini iletti.

TÜRKİYE VE KKTC ELİNDEN GELENİ YAPTI
Başbakan Yıldırım, Kıbrıs müzakerelerinin sonuçsuz kalmasıyla ilgili ise şunları söyledi: "Sağlık olsun. Türkiye ve KKTC heyeti elinden geleni yaptı, yapıcı olmaya gayret etti. Ancak, 2004'te yapılan referandum sonrası Güney Kıbrıs tarafının tek taraflı olarak AB'ye tam üye yapılması bugünlerin altyapısını hazırlamış oldu. Güney Kıbrıs AB üyesi olmasının rahatlığı ile çözüm konusunda beklenen yapıcı tutumu göstermiyor. Türkiye, KKTC'nin hukukunu korumak için uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanacaktır. Doğal kaynakların tek taraflı oldu bitti ile ortaya çıkarılması yönündeki girişimleri de kabul etmeyiz."
BİZE ULAŞIN