O haberleri radyoda dinledikten sonra teslim oldu

O haberleri radyoda dinledikten sonra teslim oldu

İçişleri Bakanlığının "Aranan Terörist" listesinin gri kategorisinde yer alan teröristin Siirt'te güvenlik güçlerine teslim olmasına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

  • AA
  • Gündem
  • Pazartesi 10.07.2017 16:49

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı, Şırnak'ta konuşlu Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı ve Siirt Jandarma Komutanlığınca Pervari ilçesine bağlı Yazlıca (Herekol) Dağı bölgesinde başlatılan operasyon devam ediyor.

Güvenlik güçlerinin 12 Haziran'dan itibaren sürdürdükleri "Şehit Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker Operasyonu" kapsamında 11 terörist teslim oldu. Bunların arasında bölücü terör örgütünün sözde Besta cephesi hareketli takım komutanı Resul Guyi kod adlı Orhan Bilen de yer aldı.

İçişleri Bakanlığının "Aranan terörist" listesinde gri kategoride yer alan Bilen, silahsız olarak 23'üncü Motorlu Piyade Alay Komutanlığının konuşlu olduğu Doğan Ana Üs Bölgesine geldi. Ellerini kaldırarak güvenlik güçlerinin talimatlarını yerine getiren terörist üs bölgesindeki askerler tarafından teslim alındı.

Bilen ilk ifadesinde teslim olan teröristlere yönelik haberleri radyodan dinlediğini, bunlardan etkilendiğini, "teslim olan teröristlerin öldürüldüğü"ne yönelik propagandaya inanmadığı için devlete sığındığını ve örgütün zulmünden kaçtığını belirtti.

Öte yandan operasyon kapsamında bugüne kadar 14 teröristin etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

TESLİM OLAN TERÖRİSTLERE YÖNELİK HABERLERİ RADYODAN DİNLEDİ SONRA KENDİSİ DE TESLİM OLDU

Teslim olan terörist ilk ifadelerinde; geçtiğimiz günlerde Yazlıca (Herekol) Dağı operasyonunda teslim olan teröristlere yönelik haberleri radyodan dinlediğini, bunlardan etkilendiğini, güvenlik kuvvetlerinin teslim olan teröristleri öldürdüğüne yönelik propagandasının artık öneminin ve inandırıcılığının kalmadığını ifade ederek devletin şefkatine sığındığını ve örgütün zulmünden kaçtığını belirtti.

25 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Operasyonda bugüne kadar toplam; 11'i sağ, 14'ü ölü olmak üzere toplam 25 BTÖ mensubu terörist etkisiz hale getirildi.

İKMAL YOLLARI KESİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan bilgilendirmede; bölgede kararlılıkla devam ettirilen operasyonların neticei vermeye başladığı, terör örgütü tarafından kendi başına çaresiz bir halde dağlarda, mağaralarda bırakılan teröristlerin ikmal yollarının da kesildiği, aralıksız devam ettirilen operasyon ve kontrollerle hareket dahi edemez duruma getirildiği belirtildi. Kaçınılmaz sonlarının sadece ölüm olduğunu anlayan terör örgütü mensupları birer birer teslim olmaya başladıkları, teslim olan teröristlere işlemiş oldukları suç her ne olursa olsun, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve asil personeli tarafından ilk andan itibaren gösterilen tutum ve davranışlar da teröristlerin korkmadan devlete sığınmalarında etken rol aldığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN