Enerji Bakanı Albayrak AHaber'de o geceyi anlattı

15 Temmuz FETÖ'cü hainlerin darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isim olan Bakan Albayrak, o gece yaşananları AHaber canlı yayınında anlattı. Bakan Albayrak, “Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti ve 2 rekat sefer namazını kıldıktan sonra o geceyi yönetti.” dedi.

Enerji Bakanı Albayrak AHaber'de o geceyi anlattı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak AHaber canlı yayınında o gece yaşananları anlattı.

İŞTE 15 TEMMUZ GECESİ MARMARİS'TE ANBEAN YAŞANANLAR....

O gece ilk olarak Başbakan ile konuştuk. Bahsettiğimiz insan Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçisi. 2006 Danıştay krizi ile başlayan bugün de başka yöntemlerle devam eden sürekli darbe girişimlerine maruz kalmış bir hükümetten bir liderden bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımız bu süreci de çok kontrollü ve sakin bir şekilde yönetti.

CUMHURBAŞKANIMIZ O GECE BESMELE ÇEKTİ VE...

Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti ve 2 rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti. Birçok şey yaşadık bu süreçte ama benim aklımda kalan o gece haydi besmele deyip ve helikoptere binmemizdi.

"2 rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti"

3 TANE HELİKOPTER KEŞİF UÇUŞU YAPIYORDU

3 tane helikopter üzerimizde keşif uçuşu yapıyordu. Hasan bey de büyük bir kahramanlık gösterdi. Biz alternatifleri değerlendirdik. Serkan Bey'den o arada gerekirse sizi Yunan adalarına götürebiliriz diye bir teklif geldi ve Cumhurbaşkanımız bu duruma tepki gösterdi.

Biz Anadolu Ajansı ve TRT'ye görüntüleri ulaştırdığımızı düşünüyorduk ancak onlara ulaştıramadığımızı farkettik. Ardından Cumhurbaşkanımızın mesajı için ulusal kanallarla irtibata geçtik. İstanbul Emniyet Müdürümüz kahramanca bir duruş gösterdi.

"Ulusal kanallarla irtibata geçtik"

CUMHURBAŞKANIMIZ BU KRİZİ DE DİĞERLERİ GİBİ ÇOK İYİ YÖNETTİ

Eş zamanlı birçok talimatlar verildi. Verilen bütün talimatlar Cumhurbaşkanımızın liderliğini ve bu liderlliğin ferasetle beslendiğini ortaya koydu. Cumhurbaşkanımız bu krizi de diğerleri gibi çok iyi yönetti.

Biz 4 tane yere alternatif oluşturduk. Cumhurbaşkanımız nereye gideceğine uçak kalktıktan sonra karar verdi. Uçak havada belli bir süre gittikten sonra son dakikada İstanbul'a gideceğini söyledi.

Liderlik riskli anlarda doğru karar verebilmek ve yönetebilmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu özelliğe sahip. Bunun temelinde halkın sevgisi ve desteği var.

"İstanbul'a gideceğimizi uçakta söyledi"

CUMHURBAŞKANIMIZ İLK OLARAK SADECE DİNLEDİ

Cumhurbaşkanımızın darbe girişimini öğrendiğinde ilk tepkisi gayet güçlü ve sakindi. Beklenildiği gibi bir tepki vermedi sadece dinledi.

Dün ve önceki gün Cumhurbaşkanımız röportajlarında bahsetti. Darbe girişimi ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını anlattı.

Tüm aile olarak gayet cesur ve rahat bir süreç geçirdik. Cenabı Allah'a hamd ediyorum bu süreci bu şekilde atlatabildiğimiz için. Buna muhatap olmakta ayrı bir muhabbet meselesi. Cumhurbaşkanımıza milyonlarca insanın muhabbeti var. Onların duasıyla atlattık.

"Cumhurbaşkanımız ilk olarak sadece dinledi"

Dün bir şehidimizin taziyesine gittik. Bir çift kahramanca kendini tankın önüne siper ediyor. Bu destanı yazan hakiki millet bu millettir. Bu süreçte yaşananlar bu hainlerin ne kadar gözü dönmüş olduğunu ortaya koyuyor.

10 yıldır darbenin başka başka çeşitleriyle karşı karşıyayız. Ne kadar travmatik olursa olsun bu yaşananlar doğru ve yanlışı ayırt edebilme noktasında tüm Türkiye'ye önemli bir tecrübe..

BİRLİK VE BERABERLİK BU MİLLETİN EN BÜYÜK SİLAHI

Yeniden birlik ve beraberlik içinde olmak adına, bu virüsleri temizlemek adına bir süreç yaşıyoruz. Bugün tüm Türkiye'de yaşanan bu süreçleri anında anlayıp ve çok hızlı reaksiyon veren bir 79 milyonla karşı karşıyayız.

Tarihi bir kırılma yaşıyoruz. Bütün bunlara rağmen bunca sıkıntı içerisinde Türkiye 5 senedir Türkiye'yi akamete uğratmak adına bütün olayların içinden güçlenerek çıkıyor. Tüm Türkiye kenetlenerek güçlü bir şekilde geçiriyoruz. Birlik ve beraberlik bu milletin en büyük silahıdır.

Darbe tehdidi devam ediyor mu?

İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR MEYDANLARDAYIZ

Kesinlikle meydanlarda durmak lazım. Birlik ve beraberlik bu milletin en büyük silahı. İkinci bir talimata kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Bugünden sonra Türkiye'de olağandışı gerçekleşebilecek, siyaseti dizayn etmeye çalışacak herhangi bir olağandışı gelişme milli değildir.

OHAL SADECE DEVLET İÇİN UYGULANACAK

Halkın güvenliği daha hızlı tesis edilmek için uygulanacak. Sıkıyönetimle alakası yok. Hızlı karar almak ve hukuki altyapısını oluşturmak için bir adımdır. Bugün Fransa'da, Amerika'da farklı saldırılardan sonra da uygulanmıştır. Zira Türkiye'de bunlardan çok daha rahat atlatılacak bir süreç olacak. Gündelik hayatı etkileyecek bir hadise değil.

"OHAL sadece devlet için uygulanacak"

İDAM CEZASI

Gittiğimiz her yerde halkımızdan ciddi bir talep var. Bunu gözardı etmemiz beklenemez. OHAL ile alakalı olsun idam cezası ile alakalı olsun tüm bu çerçevede yapılan çalışmalar halkımızla paylaşılacak. Şu anda çok yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların ardından resim daha iyi ortaya çıkacak.

İdam cezası

TERÖRİSTBAŞININ ALÇAK İFADELERİ

Bu terör örgütünü yöneten kişi ortaya ruh sağlığı yerinde olmayan, ipi kimin elinde olduğu belli olmayan, bu milletin içinden çıkıp bu millete bu ifadeleri kullanacak kadar hain haşhaşi bir yapıdan bahsediyoruz. Bu haşhaşi yapı en kutsal varlığını bile satabilecek bir yapı.

BİR KUKLA İÇİN 79 MİLYONU KARŞISINA ALANLAR

Bu yapının temizlenmesi için çok yoğun bir mesai yürüteceğiz. Birileri bu yaşananlardan sonra hala bir noktada bazı şeyleri anlamamaya devam ediyorsa şunu bilmesi gerekir ki 79 milyonun tamamının muhatabı olduğu yüzlerce yıl boyunca hafızalardan silemeyeceği bir olaydır. Bir kukla için 79 milyonu karşısına alıyorlarsa diyecek bir şey yoktur.

Teröristbaşının alçak ifadeleri!

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ABD'YE GİDİYORUZ"

Önümüzdeki hafta ABD'ye ziyaret gerçekleştireceğiz. Millet olarak duruşumuzu ortaya koyacağız. Hükümet olarak gerekeni hassasiyetle yerine getireceğiz. Adalet ve Dışişleri Bakanı ABD'ye gidecek.

ÇOK ÖNEMLİ EKONOMİK GELİŞMELER YOLDA

Çok önemli maddeler önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Çok önemli adımlar atılacak. Türkiye gaza basmaya hazır. Dövizdeki dalgalanmalar borsadaki dalgalanmalar kısa vadeli dalgalanmalardır. Siz makro ve mikro aralarındaki verilere baktığınızda sürdürebilir durumlara bakarsınız. Bu tip krizler her zaman olmuştur. Önemli olan mali disiplinden taviz verip vermediğinizdir. Ekonomi ve enerji politikaları ile ilgili duruşunuzu devam ettirmeniz önemli. Bu anlamda kayıp noktasında hiçbir duraklama yok. Hem yerli hem yabancı yatırımcı için kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın.

HİÇBİR OYUNA GELMİYORUZ

Sosyal medya üzerinden yaratılan hiçbir oyuna gelmiyoruz. Maskeli birilerinin ulaştırdığı haberlere itibar etmeden Türkiye'nin bugün dünden daha güçlü olduğunu güçlü bir lidere sahip olduğunu bilip rahat edeceğiz.

"Hiçbir oyuna gelmiyoruz"

"BU GAYRİ MİLLİ BİR PROJEDİR"

Turkuvaz Grubu başta olmak üzere diğer tüm medya gruplarına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar halka bu derece zarar veren bir darbe girişimi olmadı. Böyle bir insanlık dışı girişim olamaz. Bu gayri milli bir projedir. Darbe girişimi değildir. Türkiye bu girişimin ardından başarı destanı yazdı. 79 milyona ne kadar teşekkür etsek bu destansı mücadeleyi ne kadar övsek azdır. Bugünün hiçbir şekilde unutulmaması için bir daha yaşanmaması için ne gerekiyorsa elimizden geldiğince, taş üzerine taş koyrarak Türkiye'nin refah düzeyini artırmak için mücadeleye devam edeceğiz.

Biz beşeriz. Allah nefes alıp verdiğimiz bu ömrü ülkemiz için harcamayı nasip etsin bize.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HALKIMI MEYDANLARA VE HAVALİMANINA DAVET EDİYORUM

BİZE ULAŞIN