Hainden kahraman olmaz

Hainden kahraman olmaz

Suikast girişimi davasında mahkemeye üzerinde ‘Hero’ (Kahraman) yazılı tişörtle gelen FETÖ’cüye vatandaştan tokat gibi yanıt: “Hain” anlamındaki “Traitor” yazılı tişörtleri darağacında sallandıran halk, “Katilden kahraman olmaz” pankartı astı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına devam edildi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın salonunda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi. Duruşmanın görüleceği salonun yakınında toplanan vatandaşlar darağacı kurup "İdam isteriz" sloganları atarak sanıklara tepki gösterdi.

HAİNLERE TİŞÖRTLÜ YANIT
Vatandaşlar önceki günkü duruşmaya üzerinde Türkçesi "Kahraman" anlamına gelen İngilizce "Hero" yazılı tişörtle gelen sanık Gökhan Güçlü'ye tepkilerini "Hain" anlamındaki "Traitor" yazan tişörtlerle gösterdi. Vatandaşlar iki tişörtü darağacına astı. FETÖ'cü hainin fotoğrafının da yer aldığı üzerinde "Katilden Kahraman Olmaz" yazan pankart açıldı. Kalabalık sık sık örgüt ve elebaşı Fetullah Gülen aleyhine slogan attı. Sanıklardan bazıları jandarma araçlarından inip yürüyerek mahkeme salonuna götürülmeyi kabul etmeyince çevredeki vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine jandarma ekipleri sanıkları güç kullanarak duruşma salonuna götürdü. Sanık Gökhan Güçlü'nün üzerinde sade bordo renk bir tişört giydiği gözlendi. Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşma adabına aykırı hareket eden ve söz verilmediği halde konuşmayı sürdüren sanıklardan 10'unu salondan çıkarttı. Sanıklardan Muhammet Burak İpek'in reddi hakim talebi reddedildi.

BU MEYDAN OKUMADIR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, sanıkların duruşmadan atılmaları ve eylemleri ile ilgili yaptığı açıklamada, sanıkların karar duruşması yaklaşırken özellikle gerilim çıkarmak istediğini söyledi. Aydın, "Bu açıkça mahkemeye, Türk milletine bir meydan okumadır. Sanıklar bilinçli bir şekilde duruşmanın inzibatını bozmak suretiyle kendilerini duruşmadan attırmaya başladılar" dedi.

DARBECİLERİN AİHM OYUNU
Avukat Aydın, "Sanıklar işkence gördüklerine dair iddiaları ısrarlı bir şekilde duruşma tutanağına geçirme yönünde özel bir gayretleri var. Bunda esas itibari ile bu yargılamaların Türkiye'deki safhaları tamamlandıktan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapacakları başvuruya esas olmak üzere gündeme getirdiklerini düşünüyoruz" dedi.

BAKANLIKTAN 'HERO' GENELGESİ
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tüm Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıkları'na genelge göndererek, benzer provokasyonlara izin verilmemesi talimatını verdi. Davaları etkilemeye yönelik mesaj içerikli kıyafetlerin toplatılması istendi
BİZE ULAŞIN