Son depremler korkutuyor! Ege'de yaşanan son depremler İzmir'de hissedildi

Son depremler korkutuyor! Ege'de yaşanan son depremler İzmir'de hissedildi

Dün gece Ege'de gerçekleşen ve büyük panik yaratan 6.3 büyüklüğündeki deprem İzmir, Manisa ve Muğla'da hissedildi. Muğla'da depremin ardından sokaklara dökülen vatandaşlar son depremleri araştırıyor. Kandilli Rasathanesi'nden alınan verilere göre son depremleri bu başlık altından takip edebilirsiniz. Ege'de olan (Muğla) 6.3 büyüklüğündeki deprem ile ilgili ayrıntılar haberimizde. İşte 21 Temmuz Cuma son depremler...

  • Gündem
  • Cuma 21.07.2017 11:12
Dün gece Ege'de merkez üssü Datça açıklarında gerçekleşen 6.3 büyüklüğündeki deprem büyük panik yarattı. Muğla'da vatandaşlar sokaklara dökülürken Kandilli Rasathanesi'nin verdiği bilgilere göre son depremler merak konusu oldu. Gece gerçekleşen depremin ardından sabah gözlerini açan vatandaşlar son depremleri araştırmaya devam ediyor. Öte yandan Ege'de yaşanan deprem İzmir ve Manisa'da da hissedildi. İşte son depremler

SON DEPREMLER KORKUTTU! -MUĞLA'DA DEPREM PANİK YARATTI

Dün gece Ege Denizi'nde 6.3 büyülüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu depremin ardından ise vatandaşlar büyük panik yaşayarak sokaklara döküldü. En büyüğü 4.8 olan artçı deprem ölçüldü. Kandilli'den yapılan açıklamada 10 cm. tsunami dalgası ölçüldüğü bildirildi. İşte bugün yaşanan son depremler...

BÖLGE BEŞİK GİBİ SALLANDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi'nden (AFAD) alınan bilgiye göre depremin ardından büyüklükleri 4.0 ile 4.8 arasında artçı şoklar meydana geldi. AFAD'a göre saat 01.37'de Gökova'a 4.2, 01.52'de Gökova'da 4.4, saat 02.00'da Bitez Bodrum'da 4.0, 02.16'da 12 Adalar (Akdeniz) 4.2 ve 02.23'te Akyarlar'da (Bodrum) 4.8 büyüklüğünde artçı şoklar ile bölge beşik gibi sallandı.

İzmir, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa başta olmak üzere Ege Bölgesi'ndeki birçok ilde hissedilen deprem nedeniyle sokaklara çıkan vatandaşlar endişelendikleri için evlerine dönmedi.

İSTANKÖY ADASI'NDA 2 KİŞİ ÖLDÜ, ÇOK SAYIDA KİŞİ YARALANDI

Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda iki kişi hayatını kaybetti.

Yunan devlet haber ajansı ANA-MPA'ya göre, adanın belediye başkanı Yorgos Kiriçis depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Yunan basınına göre, büyük hasarın yaşandığı depremde, adadaki Osmanlı dönemi eserlerinden Defterdar Camisi'nin de minaresi yıkıldı.

VALİ CİVELEK: ENDİŞE EDİLECEK BİR ŞEY YOK

Depremle ilgili açıklama yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, "6.3 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Depremin Gökova Körfezi'nde Datça ve Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası arasında olduğunu iletildi. Bu kadar büyük bir depremin ardından can kaybımız yok. Bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bodrum Devlet Hastanesi aciline gelen vatandaşlara, kendi istekleri doğrultusunda acil hizmetleri hastanenin bahçesinde verilmektedir. Bunlar deprem anındaki korku ve panik nedeniyle küçük çaplı yaralanmalar. Muğla'da kriz masası da oluşturuldu. Tüm birimler irtibat halinde. Bize ulaşmayan bir olumsuzluğun olup olmadığı da araştırılıyor. AFAD ekipleriyle de yoğun bir işbirliği içindeyiz. Deprem bir travmadır, korkudur, paniktir. Böyle bir deprem sonrası vatandaşlarımız sokaktalar. Sokakta olmaları kadar doğal bir şey olamaz. Ancak endişe edilecek bir şey yok" dedi.

CAN KAYBI YOK, DUVARLAR YIKILDI, TRAFOLAR YANDI

Depremin merkez üssü olan Muğla'da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ekiplerin il geneline dağılıp inceleme başlattığını belirterek, "Çok şiddetli bir deprem ve çok uzun sürdü. Can kaybı olmadı. Ufak tefet duvar yıkıkları bilgisi alıyoruz. Üzücü olan bu panikle yüksekten, pencereden atlayan vatandaşların olduğu, onların da hastaneye kaldırıldığı ile ilgili bilgiler geldi. Trafo yangını, ot yangını gibi ufak yangınlar var. Hemen müdahale edildi. Gelen bilgiler Seydikemer'den Bodrum'a kadar 13 ilçeden can kaybı söz konusu değil. Büyük bir yıkım da söz konusu değil. Sadece duvar yıkılmaları var. Köylerden de bilgi geliyor. Yıkımlar evlerin tamamen yıkılması şeklinde değil, eski, çürük, yığma duvarların yıkımı söz konusu.

KOCADON: YOL ÇÖKMELERİ TOPRAK KAYMALARI VAR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise can kaybı konusunda bilgi gelmediğini belirterek, "Devlet hastanesine gelen bir vaka yok. Evlerde olun bazı zararlar var. Devrilen dolaplar, kırılan bardaklar, çanaklar var. Şu anda Bodrum Yarımadası'na gelen halk otellerinin bahçesinde sokaklarda duruyorlar. Bir panik yaşanıyor. Yaralı yok şu an için. İki elektrik direği devrildi. Ufak yangınlar var. Yol çökmeleri, toprak kaymaları var.


MUĞLA'DA DEPREMİN ARDINDAN KRİTİK UYARI

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da depremin artçı sarsıntılarının devam ettiğini, vatandaşların bir süre daha evlerine ve binalara girmemesini istedi.

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz katıldığı canlı yayında artçıların sürdüğünü belirterek vatandaşlara hasarlı binalara girmemeleri uyarısında bulundu.

?KANDİLLİ'DEN TSUNAMİ AÇIKLAMASI

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, gece saatlerinde Muğla yakınlarında meydana gelen deprem sonrası 10 cm. tsunami dalgası ölçüldüğü bildirildi.

Muğla yakınlarında gece 01.31'de meydana gelen 6.3'lük deprem korku ve paniğe neden oldu. Depremin ardından 100'den fazla artçı ve tsunami oluştu. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada 10 cm. tsunami dalgası ölçüldüğü bildirildi.

Yapılan açıklamda şu ifadelere yer verildi: "Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 cm tsunami dalgası ölçülmüştür. Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir".

BİZE ULAŞIN