Mescid-i Aksa’ya gidene ‘terörist’ diyemezsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki terörüne tepki gösterdi: Biz sorunca ‘Terörizmle mücadele ediyoruz’ diyorlar. İbadethaneye gidene ‘terörist’ diyemezsiniz

Mescid-i Aksa’ya gidene ‘terörist’ diyemezsiniz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen "Afrika'da Sağlık" başlıklı Uluslararası Kongre Gala Yemeği'ne katıldı. İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine değinen Erdoğan, şunları kaydetti:
3 ŞEHİDİMİZ VAR: Şu anda buyurun, Kudüs'te bugün cuma, Müslümanların kutsal bir günü ve Kudüs polisi, askeri, bütün güvenlik güçleri orada Müslümanların üzerine saldırdılar ve 350'ye yakın yaralı var, aldığım son rakam 3 tane şehidimiz var. Dün akşam İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştüm, 'Bakın yarın cuma. Lütfen bu işe müdahale edin' dedim. 'Biz terörizmle mücadele ediyoruz' dedi. 'Lütfen, bu yaklaşım tarzınız da çok yanlış. Bu insanlar kendi kutsal mabetlerine gidiyorlar ve burası onların cuma namazını kılmak için gittikleri, önemsedikleri bir makam, bir mekan, ibadethane, mabet, ne derseniz deyin, buraya gidiyorlar. Bunlara terörist diyemezsiniz.
BUNU NASIL YAPARSINIZ?: Biz Türkiye'de bir sinagoga, bir havraya giden Musevi'ye veya Yahudi'ye, asla terörist yakıştırmasını yapmadık. Siz bunu nasıl yaparsınız? Biz bu noktada inancı sebebiyle insanlara bu yakıştırmanın yapılmasını kabul etmiyoruz. Şiddete karşıyız, o ayrı bir konu ama bu insanlar bırakın da rahatlıkla ibadethanelerine gitsinler, ibadetlerini yapsınlar. Kalkıp da metal parmaklıklar arasından onları sokma, oralarda arama, bunlar olacak işler değil' dedim.
NETANYAHU SIKINTISI: 'Biz de bu noktada insanların özgürce ibadetini yapmasını istiyoruz ama orada insanlar öldürüldüğü için bu tedbirleri almak zorundayız.' Ne kadar ısrar ettiysek, 'Elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz' dediler ama Netanyahu ve Cumhurbaşkanıyla aralarındaki benimle yaptığı görüşme de ayrı bir sıkıntı sebebi oldu ve bugün maalesef böyle bir müdahalede bulundular.

'MÜSLÜMANLARIN KADERİ ÜZERİNDE OYNUYORLAR'
Dünya 5'ten büyüktür" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısına dikkat çekti. "Dünyayı öyle efsunladılar ki şu anda 5 daimi üye, 15 geçici üye, o 15 geçici üyenin hiçbir yaptırım gücü yok" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu: "Dönerli olarak her yıl 20 ülke daimi ülke sıfatıyla görev yapmalı. 2 yılda bir bunlar değişebilir. Bunun 20'si birden değişmemeli. 10 tanesi değişir, diğer 10'u da ikinci 10'da değişir ve böylece bu 20 üye ülke aynı haklara sahip olarak, dünyanın kaderi üzerinde hak sahibi olur. Burada her kıtadan, her inançtan üyelerin olması, adaleti getirecektir. Şu anda her kıtadan yok. Asya, Avrupa, Amerika var. Her dinden yok, hele hele Müslüman hiç yok. Böyle bir şey olabilir mi? Nerede inanç özgürlüğü? İstedikleri gibi Müslümanların kaderi üzerinde oynuyorlar."
BİZE ULAŞIN