İngiliz büyükelçi: 15 Temmuz'u FETÖ'nün yaptığını biliyoruz

İngiliz büyükelçi: 15 Temmuz'u FETÖ'nün yaptığını biliyoruz

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiltere olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardında Gülen hareketinin olduğunu bildiklerini söyledi. Bu açıklamaya rağmen FETÖ’yü terör örgütü olarak görmediklerini belirten Moore’un çelişkileri dikkatlerden kaçmadı. İşte Moore'dan gelen açıklamalardan öne çıkanlar;

  • Gündem
  • Pazar 23.07.2017 12:35

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Moore, "Türkiye FETÖ'yü 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında bir terör örgütü olarak görüyor. İngiltere böyle görüyor mu?" sorusuna "Ben bir tartışmaya girmek istemiyorum. (...) Bu darbe girişiminin arkasında Gülen hareketinin olduğunu iyi biliyoruz." dedi.

"GÜLENCİ ELEMANLAR VAR"

Moore şöyle devam etti; "Ben hatırladığınız gibi geçen yıl Temmuz ayında bir mülakat verdim ve o noktada dedim ki, evet tam kanıtım yoktu fakat bence bu darbe girişiminin arkasında Gülenci elemanlar var. Ve bunu kesinlikle tanıdım. Ben bir hakim değilim (...) Fakat bence kesinlikle Gülen hareketi önemli bir rol oynadı.

"YANINDA BAŞKALARI DA VARDI AMA..."

Onların yanında belki Fetullahçı olmayan elemanlar vardı, olabilir. Fakat kesinlikle Gülen hareketi rol oynuyor."

İNGİLİZ SİNSİLİĞİNİ ELDEN BIRAKMADI

Ancak Moore'un röportajında FETÖ'den Gülen hareketi diye bahsetmesi ve sözlerine "Biz terör örgütü olarak tanımlamıyoruz ama.." diye başlaması da dikkatlerden kaçmadı.

BİZE ULAŞIN