Bağımsız medyaya çirkin taciz

Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine yönelik davanın ilk gününde adliye önünde toplanan grup, aHaber ve TRT canlı yayınını sabote etti

Bağımsız medyaya çirkin taciz
Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve yazarları hakkında FETÖ, PKK ve DHKP/C terör örgütlerine müzahir oldukları suçlamasıyla açılan dava dün başladı. 5 gün sürecek duruşmaların ilk gününde Kadri Gürsel ile Akın Atalay savunma yaptı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER
Çağlayan Adliyesi'nde yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Akın Atalay, Ahmet Şık, Bülent Utku, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Güray Tekin Öz, Turhan Günay ve "jeansbiri" isimli Twitter hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu getirildi. Tutuksuz sanıklar Aydın Engin, Bülent Yener, Günseli Özaltay, Mehmet Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya da duruşmaya katıldı. Bazı CHP ve HDP'li milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu vekilleri ile Alman basını başta olmak üzere yabancı gazeteciler de duruşmayı izledi. İlk savunmayı yapan Kadri Gürsel, ByLock'çu 92 kişi ve FETÖ şüphelisi 21 kişiyle görüşmekle suçlandığını, bu kişilerden 85'inin tek taraflı kendisine mesaj atan, 17'sinin ise tek taraflı arayan kişiler olduğunu ancak hiçbirine cevap vermediğini öne sürdü. İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay da suçlamaları kabul etmeyerek slayt eşliğinde savunma yaptı. Adliye dışında ise aHaber ve TRT'nin canlı yayını, bir grup tarafından sabote edildi. Canlı yayın yapan muhabirler, ellerinde pankartlarla arkalarında duran ve kendilerini taciz eden grup nedeniyle yayını kısa kesmek zorunda kaldı.
BİZE ULAŞIN