Ben bir işkoliğim

Ben bir işkoliğim

Bakanlar Kurulu’nda son değişikliklerin ardından kesintisiz aynı koltukta oturan tek isim Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Başarıda ilk adım iyi niyet

Son yapılan Bakanlar Kurulu değişikliği sonrası kesintisiz en uzun bakanlık yapan iki isim kaldı: Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu. Ancak Şimşek bu süre ikinci Maliye Bakanlığı görevini de üstlendi. Eroğlu ise hep yerini korudu. Parlamentoda bazı gazeteciler ile sohbet eden Eroğlu, "Ben iş hastasıyım. İşkolik derler bana. Hatta eşim de söyler... Beni biri övse yüzüm kızarır. Şunu söyleyelim. Ama bu işler kısmet işi. Bakanlar Kurulu açıklandığında kabinede yer aldığımı arkadaşlar söyledi, ben izlemedim" dedi. Eroğlu, bu kadar uzun süre aynı bakanlıkta görev yapmasını ise şöyle anlattı: "Benim içimde bir ukde vardır. Teknik üniversitede iken, 'bunlar başaramaz, bilmez, yapamaz' diye konuşulurdu... 'En iyi teknolojileri kuracağız' diye söz verdim. Ders anlatırken, Almanya'ya Stuttgart'ta gördüğüm su arıtma tesislerinin fotoğraflarını çekip gösterirdim öğrencilere. İSKİ Genel Müdürü olduktan sonra 'dünyanın en ileri teknolojilerini kuracağız' dedik ve kendi milli teknolojimizi kurduk. Daha 5 yıl önce Almanya'daki tesislerin fotoğraflarını çekerken, 5-6 yıl sonra onlar gelip bizden örnek aldı. Bir eski Alman bakan, bana dedi ki 'Avrupa'da büyük projeler yok en büyük projeleri siz yapıyorsunuz.' Üçüncü köprü, Avrasya Tüneli, Marmaray... Gurur duyuyoruz. Bunlar millet adına çok önemlidir. "


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 10 yıllık görevi süresince bir çok projeye imza attı.

ÖNCE NİYET
Tam bir işkolik olduğunu, hiç tatil yapmadan gecenin yarılarına kadar çalıştığını anlatan Eroğlu, "Önce niyet; 'Bu işi başaracağım diyeceksiniz'. İkinci adım iyi niyetli olacaksın; Allah yardım etsin. Üçüncüsü şevk ve heyecanla çalışacaksın. Tecrübe, bilgi, bunlar benim prensiplerim arasında" diye konuştu. Eroğlu, bu yoğun tempo içinde dinç kalmak için vitamin kullanmadığını, kendisinin sırrının her sabah bir tatlı kaşığı bal ve çörekotu ile yüzmek olduğunu da sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN