Ehliyet sınavı soru ve cevapları yayınlandı mı? Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sürücü adayları; ehliyet sınavı soruları ve cevaplarının açıklanmasını heyecanla bekliyor. Adaylar; doğru yanıtladıkları soruları hesaplayarak direksiyon sınavına girip giremeyeceklerini ölçme niyetinde. Peki ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sınavı soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sonuçları için heyecan dorukta! İşte o kritik açıklama...

Ehliyet sınavı soru ve cevapları yayınlandı mı? Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Binlerce sürücü adayı; ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtını arıyor. Bu yıl üçüncü MTSAS sınavı 29 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirildi. MTSAS Ehliyet sınavına giren adaylar MEB tarafından yapılacak açıklamayı bekliyor. Sınavın geçerli olması için baraj 70 puan... Ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı sizler için hazırladığımız haberimizde...

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

ADAY SÜRÜCÜYE 'K SINIFI'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sürücü kurslarına gönderdiği bir yazı ehliyetle ilgili yeni düzenleme için altyapı hazırlığını gündeme getirdi. Yazıda sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamaması için yapılacak değişiklikle ehliyet çeşidinin 9'dan 17'ye çıkacağı bildirildi. Yeni yönetmeliğin henüz yayınlanmadığı vurgulanan yazıda, taslak hakkında bilgi de yer aldı. Buna göre ehliyetler ömür boyu değil, sınıflarına göre 5 ya da 10 yıl geçerli olacak. Sadece otomatik araç kullanan sürücülere B1, aday sürücülere ise K sınıfı ehliyet verilecek.

2017 Ehliyet Sınavında Geçme Puanı

1- Tek sınav yapılmakta olup dersler Trafik Motor İlkyardım ayrı ayrı olmayıp tek sınavda yapılmaktadır.

2- 60 tane soru çıkmaktadır Trafik , Araç Tekniği ve İlkyardım sorularını kapsamaktadır.

3- Geçme notu 70 olup 70 ve üzeri alanlar başarılı olmaktadır.

4- Her soru 1,6666666 Başarılı olmak için en az 42 tane soru yapmanız gerekmektedir.

5- 3 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir.

6- Teorik sınav için 4 hakkınız Direksiyon sınavı içinde 4 hakkınız vardır

7- Sınav girip kaldığınız veya sınav girmediğiniz zaman 1 hakkınız yanar..

Ehliyet sınav harcı ne kadar?

a) A sınıfı sürücü belgelerinden (A1 ve A2 dahil) 115.10

b) B sınıfı sürücü belgesinden 346.70

c) F ve H sınıfı sürücü belgelerinden 115.10

d) Uluslararası sürücü belgelerinden 231.10

e) Diğer sürücü belgelerinden

2017 yılı içerisinde 3. sü gerçekleştirilen Ehliyet sınavının ardından adaylar MEB tarafında yapılacak olan açıklamayı bekliyor. Ehliyet sınav soru ve cevaplarının bir iki gün içerisinde adaylara duyurulması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN