HDP'li vekile "Külter" fezlekesi

Gözaltına alındığı ve işkence gördükten sonra kaybolduğu iddia edilen ancak daha sonra Irak'ta ortaya çıkan DBP Şırnak il yöneticisi Külter ile ilgili güvenlik güçlerine ithamda bulunanlardan HDP'li Milletvekili Demirel hakkında fezleke hazırlandı.

HDP'li vekile Külter fezlekesi

Şırnak'ta Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yöneticilerinden Hurşit Külter'in, güvenlik güçlerince gözaltına alınarak işkence gördükten sonra kaybolduğu yönünde iddialarda bulunanlardan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirelhakkında fezleke hazırlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, kaybolduğu iddialarından 133 gün sonra Irak'ın Kerkük kentinde ortaya çıkan Külter ile ilgili güvenlik güçlerine ithamda bulunan Demirel hakkında hazırlanan fezlekede, 18 Haziran 2016'da İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesince merkez Bağlar ilçesindeki Koşu Yolu Parkı'ndaki anıtın önünde, "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" eylemlerinin 384. haftasında açıklama yapıldığı belirtildi.

Açıklama sırasında grubun, "Hurşit Külter nerede?" ibareli dövizler taşıdığı, sözde kayıp yakınlarına ait fotoğrafların açıldığı ifade edilen fezlekede, eyleme katılan Demirel'in, Külter ile ilgili konuşma yaptığı bildirildi.

O gün yaptığı konuşmaya da yer verilen fezlekede, Demirel'in terör ve terörist unsurlara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet mensuplarının yürüttüğü operasyonları itibarsızlaştırmaya çalıştığı öne sürüldü.

Demirel'in halen milletvekili olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83. maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip olduğu anımsatılan fezlekede, hakkında soruşturma yürütülebilmesinin TBMM Başkanlığınca dokunulmazlığının kaldırılması şartıyla gerçekleşebileceği kaydedildi.

Yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Demirel hakkında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacak.

BİZE ULAŞIN