Yalan rüzgârının son artisti

Akıncı’nın ‘sivil imamı’ Kemal Batmaz duruşmada tepeden tırnağa yalana ‘battı’. Kamera kayıtlarına rağmen o gece üste olmadığını söyledi, ‘yol arkadaşı’ Öksüz için ise “Tanımam, gözüm ısırıyor” dedi

Yalan rüzgârının son artisti
FETÖ'cü darbe girişiminin terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen ve darbeci imam Adil Öksüz'den sonra üçüncü sırada sayılan planlayıcılarından 'sivil imam' Kemal Batmaz çıkarıldığı mahkemede FETÖ'cülerin "inkâr ve yalan" stratejisinde son noktaya ulaştı.
Hazırlanan iddianamede, kalkışmanın planlayıcısı Adil Öksüz ile defalarca ABD'ye gelip gittiği fotoğrafları ile ortaya konulan Batmaz yalanlarına savunmasının daha başında başladı. Savcılıktaki ifadesi sırasında Öksüz'ü tanımadığını söyleyen Batmaz, dünkü ifadesinde Öksüz'ü, onun kayın biraderi Abdülhadi Yıldırım vasıtasıyla bir iki kez gördüğünü oradan merhabalaştığını, bu nedenle de tesadüfen havalimanında aynı anda bulunduklarından yan yana yürüdüklerini söyledi. Batmaz, "Birkaç kez görmek... Tanıyorum denmez, göz ısırması, göz aşinalığı denir" diye konuştu. Savcılık soruşturma aşamasında Öksüz ve Batmaz'ın aynı uçakla ABD'ye gidip aynı uçakla döndüklerini belgelemişti.
Adil Öksüz ile sadece yan yana yürüdüğünü söyleyen Batmaz, avukatların soruları delillere dayanan soruları üzerine, "Adil Öksüz ile aynı araca binmiş olabilirim" diye itiraf etmek zorunda kaldı. Batmaz, ABD'ye geliş gidişlerini "iş ve tatil gezileri" yalanı ile örtmeye çalıştı.

'AYNAYA NE ZAMAN BAKTIN?'
Duruşma sırasında Mahkeme Başkanı Selfet Giray, 15 Temmuz akşamı Akıncı Üssü 143'üncü filo koridorunun görüntülerini duruşma salonundaki dev ekrana yansıttı.
Başkan Giray bu işlemden sonra sanığa "Bu görüntülerdeki sen misin?" diye sordu. Batmaz, "Ben değilim" karşılığını verdi.
Atatürk Havalimanı ile Akıncı Üssü'ndeki görüntülerini aynı bilirkişi heyetinin incelediğine, sanığın bunlardan birini kabul ederken birini etmediğine dikkat çeken Mahkeme Başkanı Giray, bu raporun da görüntülerden 700 bin fotoğraf çıkarılarak hazırlanıp, bu yöntemle sonuca varıldığının altını çizdi. Müşteki avukatları da Batmaz'a "Sen kendine aynaya en son ne zaman baktın? Kendi suratını mı unuttun?" diye tepki gösterdi.'100 YIL GEÇSE DE İSMİNİ VERMEM'

Darbeci Batmaz ifadesinde, Akıncı Üssü'nde olduğu gerçeğini gizlemek için 15 Temmuz'da Ankara'da bir tanıdığı ile görüşüp o geceyi bu kişinin evinde geçirdiğini söyledi. Batmaz, yarattığı bu hayali kişi için de "1 yıl değil, üstünden 100 yıl geçse de bu kişinin adını, davadaki konumum nedeniyle zarar görmesini istemem" diyerek gizemli bir hava oluşturmaya çalıştı.
Savcılıktaki ifadesinde 15 Temmuz günü İstanbul'dan Ankara'ya tanımadığı bir kişinin kullandığı Toyota marka bir otomobille geldiğini söyleyen Batmaz dün Mahkeme'de firma ismini hatırlamadığı otobüs ile geldiğini söyledi. Savcılıktaki ifadesini, Ankara'da işyerine gittiği tanığını korumak için bu şekilde verdiğini söyleyen Batmaz müşteki avukatlarının "yani savcılıkta anlattıkların hikâyeydi, öyle mi" diye sorması üzerine, "evet hikâyeydi" dedi.

BİNLERCE DOLARI TARLADA BULMUŞ!
Duruşmada Batmaz'a avukatlar özellikle Hakan Evrim'in kendisine asker selamı verdiği fotoğraf üzerinden sorular sordu.
Batmaz'ın kendisini inkâr ettiği fotoğrafla ilgili bir avukat, sanık Evrim'e, "fotoğraftaki sivil kişi kimdi?" diye sordu. Evrim de yöneltilen bu soruya, "Kemal Batmaz'ı ne gördüm. Ne de konuştum" diye geçiştirtirdi.
Batmaz'ın ardından savunması alınan ve örgütün kripto imamı olarak bilinen Hakan Çiçek de mahkeme heyetiyle adeta dalga geçti. Darbe gecesi kaçarken üzerinde binlerce dolarla yakalanan Çiçek, paraları tarlada bulduğu yönündeki savunmasını tekrarladı, "Tarlada yürürken poşet içinde bir tomar para buldum. 23 bin 800 dolar bana ait değil" dedi. Darbeci Çiçek, Akıncı Üssü'nde bulunuş sebebini de diğer FETÖ'cüler gibi "ziyaret"e bağladı.


Kemal Batmaz'ın Akıncı Üssü ve havalimanındaki görüntülerinin eşleştirilmesi savcılıkça çektirilen fotoğrafında, görüntülerdeki kişiyi kendisi değilmiş gibi göstermek için kazakla geldiği, gözlüğünün derecesini bile değiştirdiği belirlendi.

'İYİ BOMBALADIN HOCAM'
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın iddianamesindeki telsiz konuşmaları kan dondurdu. İddianameye göre darbeciler, Akın Öztürk'ün damadı Hakan Karakuş'un komutasındaki 143. Filo'nun öğretmenler gazinosunu yönetim merkezi olarak kullanırken, F-16'lara bombalama emri verenin de üs komutanı Ahmet Özçetin olduğu belirlendi. İddianamede, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki kavşağı ve Millet Camisi'nin önünü bombalayan ASLAN 6 kodlu F16 pilotu Müslim Macit'e emri veren Hakan Karakuş'un diyaloğu şöyle: -ASLAN 6 (Müslim Macit): söylenen iki hedef başarıyla vuruldu./ KULE (Hakan Karakuş): anlaşıldı ellerinize sağlık./ Özel Harekat Daire Başkanlığı ile Havacılık Daire Başkanlığı'nı bombalayan ve polisleri şehit eden hainlerin diyaloğu ise şöyle: Ekrem Aydoğdu: Filo ASLAN 1 tek helikopter imha edildi./ -Ahmet Tosun: Anlaşıldı hocam elinize sağlık.
BİZE ULAŞIN