‘Müzakerelerin askıya alınmaması gerekiyor’

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Avrupa Parlamentosu’nun isteğinin aksine Türkiye- AB arasında katılım müzakerelerinin askıya alınmaması gerektiğini düşünüyorum

‘Müzakerelerin askıya alınmaması gerekiyor’
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, merkezi Brüksel'de olan Politico haber sitesine röportaj verdi. Türkiye'nin AB'nin önemli bir komşusu olduğunu belirten Juncker, "Avrupa Parlamentosu'nun isteğinin aksine Türkiye-AB arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye AB üyeliği rotasında kalmalı" dedi.
dedi. Juncker, Alman NDR radyosuna verdiği röportajında ise "Türkiye'nin adım adım, hatta bazen dev adımlarla AB'den uzaklaştığı inancındayım. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sıkça geniş şekilde aktardım. Ancak tüm tarafların çıkarı için AB üyelik müzakerelerinin sürdürülmesinin doğru olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
Türkiye ile sığınmacılar konusundaki anlaşma sayesinde, Avrupa'ya gelen insanların sayısının yüzde 97 azaldığını belirten Juncker, "Bunu başarı olarak görüyorum. Sadece sayı azaldığı için değil, aynı zamanda bu insanlara doğru düzgün davranılmasında Türk makamlarına yardımcı olabildiğimiz için. 3 ya da 4 milyar euro verilecekti. Bugüne kadar sadece 189 milyon ödendi. Yani sanıldığı gibi çok büyük bir para akmıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN