Akıncı Üssü davasında dokuzuncu celse başladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın dokuzuncu celsesi başladı.

Akıncı Üssü davasında dokuzuncu celse başladı

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Başbakanlık, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da arasında bulunduğu müştekilerin avukatları ve bazı müştekiler katılıyor.

Duruşmada çarşamba günü savunmasını tamamlayan ancak çapraz sorgusunda bir avukatın sorusu üzerine susma hakkını kullanan, suç tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Personel Dairesinde Proje Şube Müdürü olan ve darbecilerin "Yurtta Sulh Konseyi" üyeleri içinde bulunan sanık eski Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan'ın çapraz sorgusuna devam edildi.

Sanık Avıalan'ın ardından sanıklardan, dün savunmasını veren, suç tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürlüğünde Kurmay Albay olan sanık Bilal Akyüz'ün çapraz sorgusu yapılacak.

Duruşmayı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve bazı kamu denetçileri de izliyor.

ARABASINDAN ÖLÜM LİSTESİ ÇIKAN FETÖ'CÜ HAİN HER ŞEYİ İNKAR ETTİ!

Bilal Akyüz yakalandığı gün arabasından Fetullah Gülen'in kitapları, yedek kıyafetler ve bir de ölüm listesi çıkmıştı. Fakat Bilal Akyüz bunları inkar etti.

Hakim, Bilal Akyüz'e "o gece tebliğ emrini aldığında kayınvalidenin evinden aranıp sabit telefonundan emir aldın mı?" diye sordu.

Bilal Akyüz ise "Evim tadilattaydı ve bundan dolayı 2 aydır kayınvalidem de kalıyordum" dedi. Görev tebliğ edildiğinde aslında Bilal Akyüz izinliydi.

Hakim: "İzinli olduğun halde bir görev için çağrılıyorsun ve gittiğinde kimse seni karşılamıyor ve Kara Havacılık'a gittiğinde de orada konu hakkında bilgisi olanlar yok bu ortamı garipsemiyor musun?"

Bilal Akyüz: "Ortamı aslında garipsedim FETÖ'nün bana kumpas ve komplo kurduğunu anladım" diyerek suçlamaları reddetti.

Akıncı Üssü davasında dokuzuncu celse başladı

BİZE ULAŞIN