Çobanlıktan ilahiyat fakültesine

Çobanlıktan ilahiyat fakültesine

Şanlıurfa Siverek’te çobanlık yapan Ahmet Dağ ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra bu yıl da Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı

  • Gündem
  • Cumartesi 12.08.2017
?Şanlıfurfa Siverek'e bağlı Taşağıl köyünde yaşayan Ahmet Dağ 7 çocuklu ailenin en küçüğü. İlkokulu yaşadığı köyde okuyan Ahmet, maddi imkânsızlıklar nedeniyle ilçeye gidip okuyamadı, çobanlığa başladı. Okumayı çok seven Ahmet, açık öğretim üzerinden kayıt yaptırıp, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Sınav tarihlerinde koyunları babasına emanet eden Ahmet başarıyla liseden mezun oldu. Okuma azmiyle üniversite sınavlarına hazırlanan Ahmet, gündüzleri koyun otlatırken, gece ise sabahlara kadar ders çalıştı.
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) giren 20 yaşındaki Ahmet Dağ, ilk sınavı başarıyla tamamladı, Lisans Yerleştirme Sınavına ise imkânsızlıklar nedeniyle katılamadı. 10 yaşında iken çobanlık yapmaya başladığını söyleyen Ahmet Dağ, "Sınav günlerinde koyunlarımı babama teslim ediyordum. Maddi imkansızlıklar nedeniyle açık öğretimde okumak zorunda kaldım ve şu an ilahiyat fakültesini kazandığım için çok mutluyum" dedi. Örgün eğitim için maddi imkânı olmadığını belirten Ahmet, Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kaydını yaptırdığını söyledi.

DEFTER ELİNDE DERS ÇALIŞIRDI
Oğlu Ahmet'i her zaman desteklerini belirten baba Mehmet Emin Dağ, "Ahmet kış aylarında koyun otlatmaya giderdi. Defteri eline alıp ders çalışıyordu. Bazen hayvanlara bakamıyor ama ders çalışmayı ihmal etmiyordu. Akşam eve gelince yemek yemeden kitaplarını alarak odaya geçip gece yarılarına kadar ders çalışıyordu. Bu zamana kadar hep kendisi gayret etti ve Allah'a çok şükür kazandı. Ben her daim arkasındayım ve kendisini desteklemeye devam edeceğim" diye konuştu.
Dağ'ın çoban arkadaşı Remzi Kocaman, koyunları genellikle beraber otlattıklarını belirterek, "Beraber büyüdük, koyunlarımızı da beraber otlatırız. Biz diğer çobanlarla sohbet ederken Ahmetders çalışırdı. Fakülteyi kazandığını duyunca çok sevindik" dedi.
BİZE ULAŞIN