İki ülke serbest bölge anlaşmasını imzaladı

Başbakan Yıldırım’ın, Vietnam Başbakanı Phuc ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında serbest bölge anlaşması imzalandı

İki ülke serbest bölge anlaşmasını imzaladı
Başbakan Binali Yıldırım, Singapur'un ardından Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye geçti. Vietnam'ı ziyare eden ilk Türk Başbakan olan Yıldırım'ı Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc Başbakanlık binasında resmi törenle karşılandı. Yıldırım ile heyetler arası görüşmeler sırasında Vietnam halkının ülkesini savunma konusunda gösterdiği kahramanlık mücadelesinin Türk halkı tarafından çok iyi bilindiğini belirtti. Yıldırım, "Türkiye olarak Vietnam'ı Güneydoğu Asya bölgesinde güçlü ve güvenilir bir ortak olarak görüyoruz. Nüfus itibarıyla birbirine benzer iki ülke arasında muazzam bir işbirliği için iyi bir fırsat var" dedi. Yıldırım ortak basın toplantısında ise "Türkiye de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Uluslararası ve bölgesel konularda, özellikle doğu ve güney denizinin kullanımıyla ilgili konularda görüş birliği içindeyiz" dedi. Vietnem Başbakanı Phuc ise ikili ticaret hacmini 2020'ye kadar 4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, iki ülke arasında çift vergilendirmenin kaldırılması konusunda ortak karar alındığını söyledi. İki ülke arasında "Serbest Bölgeler, İhraç İşleme Bölgeleri, Özel Ekonomik Bölgeler Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" ile "Gümrük Alanında İşbirliği ve Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması" imzalandı. Türkiye Standartlar Enstitüsü (TSE) ile Vietnam Standartlar, Meteoroloji ve Kalite Departmanı (STAMEQ) arasında da "Eylem Planı" anlaşması yapıldı.


Başbakan Yıldırım, Vietnam'da Milli Kahramanlar ve Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı; ardından Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi Ho Chi Minh'in mozolesini ziyaret etti.

BİZE ULAŞIN