Kurban Bayramı bu sene ne zaman ve hangi tarihte? - İşte 2017 Kurban Bayramı tarihi

Kurban Bayramı bu sene ne zaman ve hangi tarihte? - İşte 2017 Kurban Bayramı tarihi

Müslüman alemi için en değerli günlerden birisi olan 2017 Kurban Bayramı tarihi belli oldu. Tatil planları yapan milyonlarca vatandaş ''Kurban Bayramı ne zaman?'' sorusunun yanıtını arıyordu. Bu yıl da heyecan içinde beklenen 2017 Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak ve hangi güne denk geliyor? İşte 2017 Kurban Bayramı tarihi ve diğer tüm ayrıntılar...

  • Gündem
  • Perşembe 24.08.2017 15:00

Her yıl kutlanan ve müslümanlar için büyük önem taşıyan 2017 Kurban Bayramı tarihi için geri sayım başladı. Son günlerde ''Kurban Bayramı ne zaman başlıyor'' cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi haline gelmişti. Tatil planı yapan vatandaşların da beklediği Kurban Bayramı bu sene ne zaman başlıyor? Hangi günler tatil olacak? İşte tüm detaylar...

KURBAN BAYRAMI 2017 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Tatil planlarını yapan ve Kurban Bayramı'nı bekleyen vatandaşlar geri sayıma başladı. Kurban Bayramı bu sene 1 Eylül Cuma gününe denk geliyor. 4 Eylül 2017 Pazartesi günü ise sona erecek.

İDARİ İZİN KİMLERİ KAPSIYOR?

Bakanlar Kurulu'nda alınan karar gereği Kurban Bayramı 28-29 ağustos tam gün, 31 Ağustos perşembe yarım gün idari tatil oldu. İdari tatili kimlerin kapsayacağı konusunda kafalarda soru işareti oluştu.İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamaktadır, özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. Tüm devlet dairelerine ve 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları, idari tatil kapsamında 10 gün tatil yapacaklar. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da bu kapsamda kurban bayramı tatilini 10 gün yapabilecekler.

KURBAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala alınacak olan kurbanlıklarda nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler veren Veteriner Hekim Ömer Furkan Gülbeyen, hayvanın tüylerinin parlak olması, ayaklarında veya gözlerinde yaralanma belirtilerinin olmaması gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kalırken canlı hayvan pazarlarında da yavaş yavaş hareketlilik başlıyor. Veteriner Hekim Ömer Furkan Gülbeyen, kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda bilgiler verdi. Kurbanlık hayvan seçiminde belli başlı kriterlerin olduğunu ifade eden Gülbeyen, "Kurban Bayramı için damızlık olarak satılan hayvanlardan ziyade damızlık dışı bırakılmış erkek ve dişi hayvanların satış dönemidir" dedi.

Gülbeyen, "Öncelikle hayvanın dış bakıda sağlıklı olup olmadığını kontrol ederiz. Tüylerinin parlak olması, ayaklarında veya gözlerinde herhangi bir yaralanma belirtilerinin olmaması gerekiyor. Gözlerinin parlak bir şekilde bakması ve körlük olmaması gerekiyor. Bunlar hayvanlarda görülen dış bakılardır. Ayrıca hayvanın yaşının dolması yani biz buna kapak açma deriz bu ise hayvanın süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişlerinin yerine gelmesidir. Bu da ön dişlerinden itibaren başlar ön iki dişinin kalıcı hale gelip yaşını doldurması ile kurban vazifesini görebilir. Bu şekilde sağlıklı kurbanlık hayvanlarımızı ayırt edebiliriz" dedi.

KURBAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

BİZE ULAŞIN