TİKA'nın gönüllü elçileri Afrika'da umut ışığı oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Türk Hava Yolları(THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlediği ve 200 üniversite öğrencisinin 18 Afrika ülkesinde gönüllü çalışmaları kapsayan "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Tanzanya’ya gelen gönüllü elçiler yetimhane ve okul tadilat çalışmalarına katıldı.

TİKA'nın gönüllü elçileri Afrika'da umut ışığı oldu

Tanzanya'nın en önemli ve en kalabalık şehri Darüsselam'da merkeze iki saatlik uzaklıktaki iki ayrı bölgede bulunan yetimhane ve okul tadilat çalışmalarında yer almak üzere 20 Ağustos'ta İstanbul'dan yola çıkan gönüllüler ilk olarak TİKA'nın Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi'ni ziyaret ederek, Koordinatör Hikmet Özdenoğlu'ndan Tanzanya ve TİKA'nın Tanzanya'daki işbirlikleri hakkında bilgi aldı.

TÜRKİYE'DEN GETİRDİKLERİ HEDİYELERİ SUNDULAR

TİKA'nın gönüllü elçileri Tanzanya'nın en önemli şehri Darüsselam'daki yetimhane tadilatı çalışmalarına hız verdi. Şehrin iki farklı bölgesinde bulunan yetimhanelere dün ulaşan gönüllü elçiler Bagamoyo' da eğitim gören 65 öğrenci ve Bagala'da kalan 137 yetim çocukla bir araya gelerek Türkiye'den getirdikleri hediyeleri çocuklara sundu.

YETİMHANENİN TADİLATINI YAPACAKLAR

Tadilat çalışmaları süresince Tanzanya'da bulunacak gönüllü elçiler Bagala'da bulunan yetimhanenin daha önce yanarak kullanılmaz hale gelen mutfak bölümünü ve eğitimde kullanılan sınıfının tadilatını, Bagamoyo'da ise 3 farklı dersliğin tadilatını gerçekleştirerek çocukların daha iyi koşullarda eğitim görmelerini sağlayacaklar.

'İLK KEZ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMDAN İLGİ GÖRDÜK'

Bagala'da bulunan gönüllü elçi grubu çalışmaların ilk iki gününde yangından tahrip olan duvarları kazıyarak boya ve badanaya uygun hale getirdi. Bagomoyo'da ise yetimhane dersliğinin yıllar içinde bozulan zemini kırılarak yenilendi. Yetimhanedeki gençlerden Richard Maganga 21 yaşında. Hayatı boyunca yurttan ayrılmayan Maganga, Mbagala'daki yurda daha önce İngiliz ve Danimarkalı yardım kuruluşlarından yardım geldiğini, TİKA'nın yaptığı tadilat projesiyle ilk kez Müslüman bir toplumdan ilgi gördüklerini söyledi.

TİKA'NIN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ AFRİKA'DA UMUT IŞIĞI OLDU

BİZE ULAŞIN