‘Durup dururken bir yere saldıracak değiliz’

‘Durup dururken bir yere saldıracak değiliz’
Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam'a yaptığı resmi ziyaretin dönüşünde uçakta televizyon temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Her an tutuklanabilirim' açıklamasının hatırlatılması üzerine "İstihareye mi yatmış, neye istinaden söylüyor. Gündemde kalmak için çıkarıyor. Atlet işinde de atletik olduğunu gördük. Adaleti de iyice ucuzlattık, adaletle atletin ne ilgisi var" değerlendirmesini yaptı. Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Savaş sebebi' sözleriyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi: "Savaş devletle devlet arasında olur. Biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir. Bu savaş nedeni olmaz." Yıldırım, sınır ötesi harekat iddialarına da "Durup dururken bir yere saldıracak değiliz, ancak hükümranlık haklarımıza zarar veren gelişme olursa misliyle karşılık veririz. Bir yere operasyon davulla zurnayla yapılmaz. Taktik hazırlığı ve planlama süreci olur" cevabını verdi.

5 BİNİN ÜZERİNDE AMBULANS VAR
Yıldırım, dün Sağlık Bakanlığı'nca, Atatürk Kültür Merkezi'nde 70 milyon liraya mal olan 300 ambulansın dağıtım töreninde de konuştu. Yıldırım "Sağlık ve ulaşım hizmetlerinden vatandaş memnuniyeti yüzde 70 seviyesine geldi" dedi. Yıldırım, Türkiye'de 2002'de sadece 481 ambulansın bulunduğunu şimdi ise 5 binin üzerinde ambulansın, 3 uçak, 17 helikopter, 4 deniz ambulansın hizmet verdiğini söyledi.

16 NİSAN RUHUNA UYGUN
Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazını kıldığı Ankara'daki İskitler Camisi çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, MİT Müsteşarlığı'nın Cumhurbaşkanı'na bağlanmasını şöyle değerlendirdi: "16 Nisan referandumunu da dikkate aldığımızda, zaten yeni sistemde MİT Müsteşarlığı, diğer kurumlar hepsi Cumhurbaşkanlığı bünyesinde toplanıyor. Dolayısıyla bu yapılan değişiklik 16 Nisan hükümet sistemi değişikliği ruhuna uygundur. Bu meseleyi başbakana güvensizlik gibi yorumlamak iyi niyetten yoksundur.

BİZE ULAŞIN