DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, Kurban Bayramı nedeniyle DGS sonuçlarının daha geç bir tarihte açıklanacağını duyurdu. Peki DGS puan hesaplaması nasıl yapılır, sonuçlar ne zaman ve nereden öğrenilecek? İşte merak edilenler...

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS sonuçlarıyla ilgili ÖSYM'den açıklama geldi. DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Merakla açıklanması beklenen DGS sonuçları aslında bugün belli olacaktı fakat bayram vesilesiyle ÖSYM erteledi. DGS sonuçları 6 Eylül Çarşamba günü açıklanacak.

ÖSYM duyurusu:

2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuç açıklama tarihi olan, 29 Ağustos 2017'nin idari tatil olarak ilan edilmesi nedeniyle 6 Eylül 2017 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir.

Adaylara önemle duyurulur.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin belirlediği takvime göre 2017 DGS sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacaktı. Fakat Kurban Bayramı tatilinin 26-27 Ağustos dahil edilerek toplam 10 gün tatil ilan edilmesinin ardından DGS sonuç açıklanma tarihi de ertelendi. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2017 DGS sonuç açıklanma tarihi olan, 29 Ağustos 2017'nin idari tatil olarak ilan edilmesi nedeniyle 6 Eylül 2017 tarihine ertelenmiştir. Adaylar, 6 Eylül'de ÖSYM'nin sonuç açıklama sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sonuçlarını öğrenebilecek.

DGS PUAN HESAPLAMA

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A'da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

BİZE ULAŞIN