2017 Kurban Bayramı tarihi belli oldu! - Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? - İşte cevabı

Her yıl kutlanan ve müslümanlar için çok önemli olan 2017 Kurban Bayramı tarihine sayılı günler kaldı. ''Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak'' sorusunun yanıtı tatil planları yapan binlerce vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? Diyanet İşleri Bakanlığı'nın yayımladığı takvime göre 2017 Kurban Bayramı tarihini bu başlık altında bulabilirsiniz.

2017 Kurban Bayramı tarihi belli oldu! - Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? - İşte cevabı
Kurban Bayramı 2017 tarihi bu sene de milyonlar müslüman tarafından heyecanla bekleniyor. ''Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak'' ise cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi. Öte yandan Bakanlar Kurulu tarafından verilen 10 günlük tatil kararı yüzleri güldürmüştü. Ancak bu tatilden yararlanamayan vatandaşlar ise 2017 Kurban Bayramı'na planlarını yaptılar. Peki Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte 2017 Kurban Bayramı tarihi ve diğer tüm detaylar...

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANACAK?

Heyecanla beklenen mübarek Kurban Bayramı, bu sene 1 Eylül Cuma gününe denk geliyor. 4 Eylül Pazartesi günü ise sona erecek.

BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

KURBAN BAYRAMI MESAJLARI

İDARİ İZİN KİMLERİ KAPSIYOR?

Bakanlar Kurulu'nda alınan karar gereği Kurban Bayramı 28-29 ağustos tam gün, 31 Ağustos perşembe yarım gün idari tatil oldu. İdari tatili kimlerin kapsayacağı konusunda kafalarda soru işareti oluştu.İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamaktadır, özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. Tüm devlet dairelerine ve 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları, idari tatil kapsamında 10 gün tatil yapacaklar. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da bu kapsamda kurban bayramı tatilini 10 gün yapabilecekler.

26 Ağustos 2017 - Kamu çalışanlarına tam gün tatil
27 Ağustos 2017 - Kamu çalışanlarına tam gün tatil
28 Ağustos 2017 - Kamu çalışanlarına tam gün tatil
29 Ağustos 2017 - Kamu çalışanlarına tam gün tatil
30 Ağustos 2017 - Zafer Bayramı (tam gün resmi tatil)
31 Ağustos 2017 - Kurban Bayramı Arefesi (kamu çalışanlarına tam gün resmi tatil)
1 Eylül 2017 - Kurban Bayramı 1. gün (tam gün resmi tatil)
2 Eylül 2017 - Kurban Bayramı 2. gün (tam gün resmi tatil)
3 Eylül 2017 - Kurban Bayramı 3. gün (tam gün resmi tatil)
4 Eylül 2017 - Kurban Bayramı 4. Gün (tam gün resmi tatil)

KURBAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

BAYRAM TRAFİĞİ İÇİN UYARI

Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olması nedeniyle trafik yükü artacak olan Anadolu Otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu kesiminde, son 10 yılda kazaların yoğun olarak meydana geldiği noktalarda radar kontrolü yapılacak.

Tatil nedeniyle hem Anadolu Otoyolu hem de D-100 Karayolunun trafik yükünün artması bekleniyor. Tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların Anadolu'ya gitmek için kullanacağı güzergahların başından gelen Anadolu Otoyolu'nun Bolu kesiminde trafik ekipleri tedbirlerini arttırdı.
Tatili süresince hem radar hem de trafik kontrollerinin sıklaştırıldığı otoyolda, zaman zaman da sürücüler durdurularak yolda dikkatli seyretmeleri konusunda uyarılacak.

Bunun yanı sıra son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarını inceleyen trafik ekipleri, otoyol ve karayolu üzerinde en fazla kazanın meydana geldiği bazı noktaları belirledi. Ekipler, bu noktalarda kaza olmaması için yol üzerine uyarılar yerleştirerek, radar uygulamaları yapacak.

Bolu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Aydın Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, tatilin aynı zamanda yaz tatiline denk gelmesi nedeniyle yollarda aşırı bir yoğunluk beklemediklerini, buna rağmen her türlü tedbiri alarak vatandaşların güvenli bir şekilde yolculuk yapması için çalışacaklarını kaydetti.

Aksoy, sürücülerden kaynaklı hataları en aza indirerek, vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmesini sağlamak için etkin trafik denetlemesi planladıklarını belirterek, "Özelikle son 10 yıl içerisinde kazaların yoğun olarak meydana geldiği noktalarımız var. Bu noktalarda ağırlıklı olarak radar uygulamalarımıza daha çok ağırlık vereceğiz. Tatil nedeniyle artacak olan yolcu taşımacılığı sebebiyle gerek otobüslerde gerekse de diğer tarifeli ve tarifesiz araçlarda yapılacak olan denetimler personelimiz tarafından titizlikle incelenecek." ifadesini kullandı.

Bayram tatilinde görev başında olacak emniyet ekiplerinin sadece kural ihlali yapan sürücülerle ilgili değil trafikte seyreden tüm vatandaşlarla birebir ilgileneceğini aktaran Aksoy, "Personelimiz, birebir ve yüz yüze temas kurmak suretiyle belirlenen güvenli alanlarda durdurdukları sürücülere hızlı araç kullanmamaları, seyir halindeyken cep telefonu kullanmamaları, kavşaklara yavaş girmeleri, şerit izleme ve değiştirme kurallarına uyma hususları ile ilgili bilgilendirmeler yapacak. Sürücülerimiz bu uyarılara uyarsa daha güvenli bir seyahat etme imkanı bulacak." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN