Şehit mezarlarına bile saygıları yok

Şehit mezarlarına bile saygıları yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale’ye ‘adalet istiyoruz’ diye gidenler şehitliklerde ‘votka mı, bira mı’ diye konuşurken, Malazgirt’e aşkla, heyecanla gelen bizim gençliğimiz ise ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, göreve gelişinin 3. yılı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen TRTNTV ortak canlı yayınında gazeteci Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. Çanakkale'de devam eden CHP'nin sözde 'adalet kurultayı'ndaki içki rezaletini de sert şekilde eleştiren Erdoğan özetle şu mesajları verdi:
KÜLLİYE'DE 24 SAAT ÇALIŞAN HAREKÂT MERKEZİMİZ VAR:
Beştepe'de harekât merkezi yaptık. Sadece bakanların değil önemli kurumlarımızın da temsilcileri var. Burası 24 saat çalışır. Tüm Türkiye'yi bu merkezden izleriz. Zaman zaman ben çat kapı yaparım. 81 ilin valileriyle bu merkezden görüşme imkanım var. İcabında başbakanımızla, genelkurmay başkanımızla, ilgili bakanlarla oradan görüşmeler yapar, bağlantıları kurarız.
DEVLETİN BAŞI İSTİHBARATI ALMASI GEREKEN KİŞİDİR: (MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması) Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri dokümanları alması gerekendir. İstihbaratın başı devletin başına birinci derece bağlı olmazsa hareket kabiliyetini bu devlet kaybeder. Devletin hareket kabiliyetini kaybetmemesi için birinci dereceden istihbarat ona sorumlu olmalı. İstediğimiz anda istediğim bilgiler istihbari bilgiler gelsin ki ona göre adım atalım. Büyük devletlere bakalım, istihbarat devletin başına bağlı. Amerika, istihbarat devletin başında. Fransa, ona bağlı, hepsinde devlet başkanına bağlıdır. Şimdi bizde de parlamenter demokrasinin alışkanlığı olduğu için anamuhalefet hala başkanlığa geçmedi. MİT'in bundan sonraki sürecinin güçlenerek devamı gerekmektedir.

YILDIRIM GÖNÜL ARKADAŞIM: (Yıldırım'la farklı düşündüğünüz oluyor mu?) Farklı düşünmezseniz orada bir yanlışlık vardır. Fikirlerin çarpışmasından hakikat güneşi doğar. Binali Bey, İstanbul Büyükşehir'den beri mesai, yol arkadaşım. Öncesinde de gönül, yol arkadaşlığım var. Belediyeden bu yana da beraber yürüyoruz. Rabbim bu beraberliğimizi daha büyük hedeflere ulaşmak için daim kılsın.
ÇANAKKALE'YE GİDENLER 'VOTKA MI ŞARAP MI' DİYOR: Gençlerimizi en ideal şekilde yetiştirmemiz geleceğin Türkiyesini 2053-2071 buna göre hazırlamamız. Ben gençliğimize inanıyorum. Malazgirt'te, 50 bini aşkın genç vardı. Bu gençler oraya bir aşkla, heyecanla geldiler. Çanakkale'ye gidenler gibi değildi, farklıydı. O Çanakkale'ye 'adalet istiyoruz' diye gidenler şehit mezarlıklarının olduğu yerlerde, kimisi 'votka mi şarap mı bira mı' bunu konuşurken, bizim gençliğimiz Malazgirt'te sadece 'tek millet, tek bayrak, tek vatan tek devlet' dedi. Onların şehitliklere bile saygıları yok.
PUTİN KÜLLİYE'YE "BÜYÜK DEVLETİN" GÖSTERGESİ DEDİ: (Putin Külliye'de sizden oda mı istedi?) Öyle bir latife oldu da, ama asıl tespiti şurada oldu. Külliye'yi görünce, 'büyük devlet olmanın işareti, işte bu eserdir' dedi. Kremlin Sarayı'nı biliyorsunuz, büyük devletinin işaretidir. İçinde kaybolursunuz. Ama biz şu Külliyeyi yaptık, anamuhalefetin başındaki zat burayı hazmedemedi, niye büyük düşünecek noktada değil?
DÜNYA MYANMAR'A KÖR VE SAĞIR: (Myanmar'daki Müslümanlara yapılan eziyet) Maalesef dünya Myanmar'a kör ve sağır. Duymuyor görmüyor. Tüm insanlığın buraya elini uzatmasını desteğini vermesini bekliyoruz.

ENERJİDE ATILIM DÖNEMİ
Enerjide hidroelektrikte iyiyiz. Bol miktarda enerji üreten barajlar kurduk. Bütün bunların yanında Akkuyu Nükleer Enerji devam ediyor. Bir diğer adım Sinop. 3. Nükleer enerji santrallerinin diğer hazırlıkları bitmiş durumda. Bunlar devreye girdiği zaman enerji fiyatlarını düşürecek. Rüzgar enerji santralleri de devreye girdiğinde, vatandaşa elektrik enerjisi satış fiyatı da düşecektir.

MİLLETİN EVİNDE
MİLLETLE CANLI YAYIN
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nden yapılan özel yayına vatandaşlar da seyirci olarak katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girişinde vatandaşları Rabia Selamı ile selamlarken, vatandaşlar da zaman zaman alkışlarıyla Erdoğan'ı destekledi. Programın bitiminde izleyicilerle sohbet eden Erdoğan, ağlayan bir çocukla da ilgilenerek onu sakinleştirdi.

TORUNU AKİF İLE 15 TEMMUZ ANISI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6'ncı torununun dünyaya geldiğini, torun sevgisinin bambaşka bir şey olduğunu anlattı.
TORUN SEVGİSİ HİÇBİR ŞEYE BENZEMİYOR : 'Biz 16 kişilik bir aileyiz' diyen Erdoğan, Beraat Albayrak'ın 3'üncü çocuğu olan Sadık Eymen'in yeni konuşma çağında olduğunu ve İstanbul'a gidişlerinde onu görmenin kendisini adeta şarj ettiğini ifade etti. Kızı Sümeyye Erdoğan'ın yeni doğan kızı Canan Aybike'nin isminin anlamının da "ay yüzlü" olduğunu söyleyen Erdoğan, "Çocuk güzel ama torun bambaşka. O yüzden torunların sayısı da artmalı. Güçlü aileler güçlü millet meydana getirir. Anneler zaman zaman kızabilir ama çocukların yaramazlıkları bile güzel" diyerek mutluluğunu dile getirdi.
MAŞALLAH DERSİNİ İYİ VERDİ: 15 Temmuz günü torunu Mehmet Akif ile Kuran-ı Kerim okuma fotoğrafının da kendisi için özel bir anlamı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Tabi bizim hiçbir şeyden haberimiz yok. Mehmet Akif o gün biraz haylazlık yaptı. 'Gel senin dersini ben alacağım' dedim. Maşallah dersini verdi, iyiydi. Ben de ödülünü verdim. O akşam bu olay patlak verdi. Helikopterle giderken ışıkları filan söndürdük. Mehmet Akif merak etti. Babasına sürekli soruyor, 'Baba ne oluyor' diye. 'Bir şey yok İstanbul'a gidiyoruz' dedik" diyerek o geceye ilişkin anısını paylaştı.
BİZE ULAŞIN