Başbakan Yıldırım: Dünyanın neresinde olursa olsun zulme rıza göstermek de zulümdür

Başbakan Binali Yıldırım, Bayram Namazını kıldığı Fatih'teki Süleymaniye Camii'nden çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, Arakan Müslümanlarına yapılan zulümle ilgili,"Uluslararası toplumun daha aktif olması lazım ve bu konuda farklı standardı terk etmesi lazım. Dünyanın neresinde olursa olsun zulme rıza göstermek de zulümdür." dedi.

Başbakan Yıldırım: Dünyanın neresinde olursa olsun zulme rıza göstermek de zulümdür

Başbakan Yıldırım, Arakan Müslümanlarına yapılan zulümle ilgili, "Uluslararası toplumun daha aktif olması lazım ve bu konuda farklı standardı terk etmesi lazım. Zulüm her tarafta zulümdür. Dünyanın neresinde olursa olsun zulme rıza göstermek de zulümdür. Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de kendi kapasitesinde, bir yandan insani yardımları yapmaya çalışırken, diğer yandan bu zulmün, katliamın durdurulması ve orada yaşayan dindaşlarımızın üzerindeki bu baskının kaldırılması için gerekli çabaları, girişimleri sürdürmektedir. Bir kez daha insanlık dışı bu katliamı, bu vahşeti şiddetle lanetliyoruz, er geç bunu yapanlar, kanun önünde, insanlık önünde hesabını verecektir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da bayram namazı sonrası açıklama yaptı.

"BM'NİN DAHA AKTİF OLMASI LAZIM"

Yıldırım, "Bildiğiniz gibi Arakan'daki bu yaşanan olay, bu katliam yeni değil. Yıllardan beri orada, dini tercihleri dolayısıyla, Müslüman olmaları nedeniyle katledilen kardeşlerimiz var. Zaman zaman olay sakinleşse de bazı zamanlarda, şimdi olduğu gibi şiddet artıyor ve orada masum insanlar ya denizde boğuluyor ya da saldırılar suretiyle hayatları yok olup gidiyor. Bu konuda Birleşmiş Milletler, daha aktif olması lazım. Sadece bir araya gelip 'ah vah, ne kadar kötü, yapmayın etmeyin, kınamak' gibi yasak savma kabilinde tedbirleri değil bizatihi bu şiddete, bu katliama sebep olan Myanmar yönetimine daha etkin tedbirler ve müeyyideler getirmesi lazım. Aksi halde Birleşmiş Milletler'in güvenirliği sorgulanır hale geldi, daha da güven noktasında bu kurum insanlığın gözünde gittikçe alt sıralara düşecektir." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN