Savaş pilotu koltuğu doldu

FETÖ’cü 300 pilotun ordudan ihraç edilmesiyle yaşanan sıkıntı giderildi. Ordudan ayrılanların dönmesiyle koltuk-pilot oranı standarda ulaştı

Savaş pilotu koltuğu doldu

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'cü 300 pilotun Türk Hava Kuvvetleri'nden (THK) ihraç edilmesinin savaş uçaklarının operasyonel kabiliyetinde yarattığı tahribat giderildi. Uluslararası standartlarda koltuk sayısı- savaş pilotu sayısı oranı "1/1.5" olarak kabul ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bu oran darbe giri��imi nedeni ile "1/0.8" seviyesine kadar geriledi.
Hava Kuvvetleri'nden ayrılan pilotların gönüllü dönüş kararının yanı sıra, FETÖ baskısı nedeni ile mesleğini bırakan personelden eksik mecburi hizmet süresi bulunanların da göreve döndürülmesi ile koltuk sayısı savaş pilotun oranı "1/1.7"ye yükseldi. Genel savaş hali durumu için gerekli olan oranın "1/2.5"tan az olmaması gerekiyor.
Yeni alınan ve yetiştirilen pilotlarla birlikte 2019'a kadar Hava Kuvvetleri'nin koltuk sayısı savaş pilotu dengesinde "1/3"e ulaşması, böylece her bir savaş uçağı için en az 3 deneyimli pilotun kadroda tutulması hedefleniyor.
THK'nın envanterinde değişik tipte yaklaşık 450 uçak var. Bunlardan 300 kadarı F-16 ve F-4 savaş uçakları. Bu durumda muharip uçaklar için 450, tüm uçaklar içinse 675 pilot istihdam edilmesi gerekiyor. Son çıkarılan KHK ile en az 200 pilot Hava Kuvvetleri'ne dönecek. Bunlardan 100 kadarı F-16 pilotu. TSK ihtiyacı olması durumunda 18 yılını doldurmadan emekli olan bütün pilotları göreve çağırabilecek. Pilotların görev süreleri 4 yıl olarak belirlendi. Göreve çağrılan pilot ilgili birliğe katılış yapmazsa sivil pilot sertifikaları 4 yıl boyunca askıya alınacak.

BİZE ULAŞIN