Türkiye Arakan için harekete geçiyor!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yapılan saldırılarla ilgili birçok ülkenin dışişleri bakanları ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle görüştüğünü belirterek, "Bugün de BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüşeceğim." dedi.

Türkiye Arakan için harekete geçiyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Emine Özmüftüoğlu Camisi'nde bayram namazını kıldı. Bakan Çavuşoğlu, namaz sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, mübarek Kurban Bayramı'nı idrak ettiklerini belirterek, bayram namazını doğup büyüdüğü Alanya'da vatandaşlarla birlikte kıldığını söyledi.


Bugün ve yarın Antalya'nın farklı ilçelerinde hemşehrileri ile bayramlaşacağını ifade eden Çavuşoğlu, "Bu vesileyle tüm milletimizin ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Her bayramda olduğu gibi yine aynı duaları ediyoruz. Bu bayramın da birliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz. Aynı şekilde tüm dünyada zulüm çeken kardeşlerimizin zulmünün sona ermesini de Rabbimizden diliyoruz." diye konuştu.

ARAKAN’A DUA EDİN

ARAKAN İÇİN KESİN ÇÖZÜM

Çavuşoğlu, Arakan'daki Müslümanların son günlerde zulüm altında olduğunu, acımasızca saldırılara uğradığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve talimatıyla ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.


Konuyu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok ülkenin devlet başkanıyla, başbakanıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ile görüştüğünü anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ben de Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla birçok ülkenin dışişleri bakanıyla ve uluslararası örgütün temsilcileriyle görüştüm. Bugün de BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüşeceğim. Önümüzdeki hafta da temaslarımızı devam ettirerek artık Arakan problemini yani Rohingyalı kardeşlerimizin uzun süredir yaşadığı zulme kesin bir çözüm bulmak için çalışacağız. Çünkü daha önceki yıllarda da buna benzer saldırılar oldu ama en şiddetlisi bu süreçte oldu. Buna artık Arakan'da kökten bir çözüm bulmak için Türkiye olarak ne gerekiyorsa yapacağız."

BİZE ULAŞIN