YPG’nin Afrin haritası

İstihbarat birimleri, sınır güvenliğinde risk oluşturan Afrin özelinde yaptığı çalışma ile terör örgütü YPG’nin röntgenini çekti: YPG Suriye’deki gençleri zorla silah altına alıyor, kararlar ve talimatları Kandil’den geliyor

YPG’nin Afrin haritası

Fırat Kalkanı Harekatı'nın ikinci adımı için harekete geçen Türkiye, Afrin'deki terör örgütü YPG'nin varlığıyla ilgili kapsamlı rapor çıkardı. Afrin'deki Arapların bölgede Türkiye'yi istediği ifade edilen raporda terör örgütü YPG'nin Suriye'deki Kürt ve Arap kökenli gençleri zorla silah altına aldığı belirtiliyor. Aynı zamanda Afrin'deki terör örgütü YPG-PYD'nin kararları ve talimatları Kandil'den yani terör örgütü PKK'dan aldığı vurgulanıyor. Suriye'de oluşturulmak istenen terör koridoruna set çekmek için gerçekleştirilecek ikinci hamlenin alt yapısı olan güvenlik raporunda şu detaylara yer verildi:

TERÖRİST TRANSFER HATTI

AFRİN-MENBİÇ-RAKKA: Hafız Esad döneminde de örgütün yuvalandığı bir nokta olan Afrin'deki terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri kılıfı altında hareket etmeye başladı. YPG, iki yıl önce Halep'in kuzeyindeki Arap topraklarını işgal ederek bölgede harekat alanını genişletti. Hareket alanı bölgede genişleyen terör örgütü insan kaynağını hem ülke içinden hem de ülke dışından karşılıyor. Ülke içinde Kürt ve Arap gençlerini zorla silah altına alan terör örgütü, ülke dışındaki militanlarını ise illegal yollarla Afrin ve diğer kentlere getiriyor. Terör örgütü Afrin'deki teröristleri rejim bölgelerinden Menbiç'e oradan da Rakka'ya gönderiyor. Rakka ve çevresinde terör örgütü DEAŞ'la çatışan YPG'li teröristler önce Menbiç'e oradan da rejim topraklarını kullanarak Afrin'e dönüyor.


Suriye'nin Afrin kentindeki Rus askerleri zaman zaman terör örgütü YPG üyeleriyle birlikte görüntülendi. Örgütün tam destekçisi ise daima ABD oldu.

KARARLARI SDG DEĞİL PKK VERİYOR: Afrin'de Suriye Demokratik Güçleri kılıfı altında Ceyş el Suvar, Tel Rıfat Devrim Birlikleri, 99. Tümen (Piyade), Özel Kuvvetler Birliği, Birinci Tümen, Kürt Cephesi, Özel Kuvvetler Tümeni, Şehba Kuvvetleri, Kuzey Demokratik Tümeni, Ciyan Şehitler Tümeni gibi 700 civarında terörist grup bulunuyor. Bunların hepsi Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adına hareket ediyor. Fakat karar alma ve vermede bunların hiçbirinin etkisi bulunmuyor. SDG'de tüm kararları ve emirleri Afrin merkezindeki terör örgütü PKK-PYD-YPG'den alıyor. Afrin'deki YPG'nin kararlarını da PKK belirliyor.BAAS ZİHNİYETLİ YPG: Afrin bölgesinde yaşayan Araplar, PKK'ya tabi olmaya zorlandıklarından, onların hiçbir hakları bulunmuyor. Araplar bölgenin terör örgütünden arındırılmasını talep ediyor. Silahlı güçleri bulunmayan Arap nüfusu Türkiye'nin bölgeye girip buranın terör örgütlerinden temizlemesini istiyor. Afrin bölgesindeki Bubena aşireti ile İmeyrat aşireti YPG'nin etkisi ile Türkiye'yi bölgede işgalci güç olarak görüyor ve öyle tanıtmaya uğraşıyor. Bunların aksine Afrin'deki Araplar ise PKK-YPG ile Rejimi Suriye halkının ortak düşmanı olarak görüyor. PKK uzantılı YPG bölgede demografik yapıyı değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Baas rejiminin eski politikalarını uyguluyor. Afrin'de genellikle şiddet olayları PKK/YPG tarafından halka uygulanıyor.

BİZE ULAŞIN