Şehitlerimizle ilgili fitne çıkarıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehit ve gazilerimiz arasında ayrımcılık fitnesi çıkarmaya çalışanlar var. Kimlerin ayrım yaptığı belli. Şehitlerimizin yattığı topraklarda ana muhalefet partisinin yaptığı ortada. Onlarda şehide ve gaziye saygı yok

Şehitlerimizle ilgili fitne çıkarıyorlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Haliç Kongre Merkezi'nde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın bayramlaşma töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:
FİTNE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR: Bir başka bayram yaşıyoruz. Bir taraftan terörle mücadele, bir taraftan omuz omuza dayanışmanın olduğu bir bayram yaşıyoruz. Terörle mücadele operasyonlarında ve 15 Temmuz'da yurdumuzu alçaklara uğratmamak için kendisini siper eden şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Şehit ve gazilerimiz arasında ayrımcılık fitnesi çıkarmaya çalışanlar olduğunu görüyorum. Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te ordusunun başına geçtiği 26 Ağustos 1071'den bugüne kadar ülkesi ve milleti için bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimizin, bu yolda ölümü göze alan her gazimizin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. 15 Temmuz konusundaki hassasiyetimizin sebebi Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana bağımsızlığımıza ve geleceğimize yapılan en büyük saldırı olması nedeniyledir. FETÖ ihanet çetesinin yaptığı bu saldırıyı genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle milletimizin tek vücut olarak ödemiş olması tarihte eşine ender rastlanan bir cesaret ve başarı örneğidir. Bunun ötesinde tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin bizim nazarımızdaki yeri aynıdır.
ŞEHİTLİK ÂLEMİNE TEPKİ: Çanakkale'de şehitlerimizin yattığı o topraklarda malum ana muhalefet partisinin yaptığı toplantıda neler olduğunu gördünüz. Ayrımcılık yapanlar onlar. Onlarda şehide saygı yok gaziye saygı yok. Onlar bu ülkede her zaman ne yazık ki bu anlayışla yürüdüler. Ülkemizin ve milletimizin birliği beraberliği için verdiğimiz mücadelenin birilerini rahatsız ettiğini görüyoruz.
GEREKEN YAPILACAK: 3 gündür Arakan'la ilgili olarak devlet başkanlarını arıyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni aradım. Bütün bu görüşmelerimle birlikte ayın 19'undan itibaren BM Genel Kurulu toplanıyor. Orada tüm dünyaya bunu anlatacağız, haykıracağız. Kimse konuşmasa da biz konuşacağız. Demokrasi maskesi altında yürütülen bu soykırıma göz yumanların hepsi katliama ortaktır. "Arakan'ın bizimle ne ilgisi var" şeklinde serzenişleri görüyorum. Bu çevreler bizim Myanmar'da şehitliğimiz olduğunun bile farkında değiller. Arakan coğrafi olarak uzaktır ama tıpkı bölgedeki pek çok yer gibi gönül dünyamızın sınırları içindedir.
DÜNYA MEDYASI KATLİAMA ORTAK: İslam medeniyeti yok edilmek isteniyor. Bu kanlı oyun Arakan'da bozulacaktır. 1 asır önce 35 bin altını bize gönderen Arakanlı kardeşlerimize, tüm dünyanın yaptığı gibi sırtımızı dönemeyiz. Dünya medyası da yaşanan katliamın ortağı. Bu meselenin takipçisi olacak, Türk milleti olarak tarihten gelen vefamızı göstereceğiz.
YA ÖLECEĞİZ YA OLACAĞIZ: Çok çalışacağız. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizdeki gelişmelerle ilgili tutumumuzu siyasi ve diplomatik duruşumuzla göstermeliyiz. Ülkemizin herhangi bir yerinde patlayan bomba ile Suriye ve Irak'ta gerçekleşen olay arasında hiçbir fark yoktur. Bu mücadeleyi verecek, gelecek asırdaki yol haritamızı çizeceğiz. Ya öleceğiz ya olacağız. Hedef bu olacak. Teslim olmak yok. Siyasi ve diplomatik gücümüzle, askeri ve ekonomik gücümüz ile mücadele edeceğiz. Dostlarımız ve kardeşlerimizle birlikte mücadele edeceğiz.

'REFAH YOLUNDA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ'
Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türkiye, artık geleceğini karartmak isteyenlerin cirit atacağı bir ülke olmaktan kurtulmuştur. Türkiye, aydınlıkların, özgürlüklerin ve refahın yolunda emin adımlarla ilerleyen bir ülkedir. Bizi yolumuzdan geri çevirmek isteyen kim olursa olsun hak ettiği cevabı dün aldığı gibi bugün de alacaktır. Arakan'da yaşanan vahşet 21'inci yüzyıl dünyasında büyük bir vahşet, bir soykırım olarak tarihe geçiyor. Dünyada yükselen ırkçılığı, şiddeti son derece tehlikeli görüyorum."

ABD, FETÖ VE PKK'YI KORUYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nde kıldı. Erdoğan cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan ABD'de yakın korumalarıyla ilgili hazırlanan iddianameye ilişkin şunları söyledi:
Başlı başına skandal. ABD'de adaletin nasıl çalıştığının skandal ifadesidir. ABD'nin güvenlik ekipleri misafirleri koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa, terör örgütü PKK'nın mensuplarına karşı koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? ABD FETÖ çetesinin, PKK'nın koruma altında olduğu bir ülke. ABD'nin ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum.
(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarıyla ilgili) Ben ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile görüşmenin onlar için artı değer olduğunu düşünürüm.
Arakan'da 20 bine varan mazlum insanın köyleri yakılarak evlerini terk ediyor olması ve yüzlerce Rohingya Müslümanı'nın öldürülmesi... Tüm insanlığın gözleri önünde oluyor ama insanlık bunlara duyarsız

İSLAM ÜLKELERİNİN LİDERLERİNİ ARADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Tunus Cumhurbaşkanı El Baci Kaid El Sibsi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'yu telefonla arayarak bayramlarını kutladı. Erdoğan, liderlere Myanmar'daki krize çözüm bulunması için çağrıda bulundu.
BİZE ULAŞIN