TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Son dakika: Kuzey Kore dünyayı salladı! 'Hidrojen bombası denedik'

Asya, bir kez daha 'Kuzey Kore nükleer deneme yaptı' son dakika haberiyle güne başladı. Ülkede önce deprem meydana geldiği tespit edildi. Ardından Kuzey Kore'nin 6. ve bu güne kadarki en güçlü nükleer denemesini yapmış olabileceği iddiaları ortaya atıldı. Kuzey Kore de 'yıkıcı güçteki' gelişmiş bir hidrojen bombası denediğini duyurdu.

Son dakika: Kuzey Kore dünyayı salladı! 'Hidrojen bombası denedik'

Sputnik'te yer alan habere göre, Güney Kore meteoroloji uzmanları ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre önceki denemelerin yapıldığı yer olan Hamyong bölgesindeki Kilju'da yerel saatle 12.29'da 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu ise depremin büyüklüğünü 6.3 olarak verdi.

Seul Ulusal Üniversitesi'nden Kune Y. Suh "Bu denemenin gücü, öncekilerden 10- 20 kat daha fazla. Bir hidrojen bombası denemesi olduğu söylenebilir" dedi.

ABD'li bir yetkili ise sarsıntıların nedeninin araştırıldığını ama sarsıntıların meydana geldiği yerin yeni bir nükleer denemeye işaret ettiğini aktardı.

Kuzey Kore'nin nükleer denemesi depreme yol açtı

ŞİMDİYE KADARKİ EN GÜÇLÜ DENEMEYDİ

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı da 'yapay depremin' Kuzey Kore'nin 6. nükleer denemesi olduğunu yazdı. Ajansa göre söz konusu deneme, geçen sonbaharda yapılan 5. denemeden 9.8 kat daha güçlü. Bu da bu denemeyi şimdiye kadarki en güçlüsü yapıyor.

HİDROJEN BOMBASI!

Nitekim Kuzey Kore haber ajansı KCNA, yeni bir minyatürize edilmiş hidrojen bombası olduğunu ve bu bombanın yeni geliştirilen uluslararası balistik füze (ICBM) başlığına monte edilebileceklerini açıkladı.

KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un da Nükleer Silahlar Enstitüsü'nü ziyaretinde söz konusu hidrojen bombasını kontrol ettiğini aktardı.

KUZEY KORE DUYURDU: HİDROJEN BOMBASI DENEDİK

Anadolu Ajansı da Kuzey Kore'nin yeni geliştirdiği kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediğini duyurduğu haberini geççti.

Kuzey Kore'de Hamgyong kentindeki Punggye-ri nükleer deneme tesisi yakınlarında erken saatlerde şiddetli sarsıntı meydana gelmişti. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, tesis yakınlarında "yapay deprem" kaydedildiği, bu nedenle Kuzey Kore'nin bu yılki altıncı nükleer denemesini gerçekleştirdiğinin tahmin edildiği belirtilmişti.

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası dünyayı salladı!

KUZEY KORE'NİN HİDROJEN BOMBASI DENEMESİNE TEPKİLER ART ARDA GELİYOR

Güney Kore ve Çin, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesini kınadı. Yonhap ajansına göre, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong, Kuzey Kore'de şiddetli depremin meydana gelmesinden sonra düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Güney Kore'nin denemeyi şiddetle kınadığını dile getiren Chung, "Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesinin Kuzey Kore'nin nükleer ve füze teknolojisini geliştirmeyi sürdürmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi." dedi.

Güney Kore Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada da ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ve Güney Koreli mevkidaşı Chung Eui-yong'un, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denediğini açıklamasından sonra telefonda 20 dakika görüştüğü kaydedildi.

ÇİN'DEN DE KINAMA

Çin de Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesini kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin, Kuzey Kore'nin uluslararası toplumun karşı çıkmasına rağmen nükleer deneme yapmasına kesinlikle karşı olduğu ve bunu şiddetle kınadığı belirtildi.

Kuzey Kore'ye "uluslararası toplumun Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması iradesine uyma çağrısı"nın hatırlatıldığı açıklamada, Pyongyang yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına saygı duymaya, bölgedeki durumun kötüleşmesini durdurmaya, sorunun diyalog ve müzakere ile çözüleceği yönteme geri dönmeye davet edildi.

Çin'in ve uluslararası toplumun iradesinin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, nükleer silahların yaygınlaşmasının önlenmesi ile kuzeydoğu Asya'nın barış ve istikrarının korunması yönünde olduğu kaydedilen açıklamada, Çin'in BMGK'nın Pyongyang yönetimine yönelik kararlarını tamamen uygulayacağı da ifade edildi.

Kuzey Kore, yeni geliştirdiği kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombası denediğini duyurmuştu. Kuzey Kore basınındaki haberlerde denemenin, ülkenin lideri Kim Jong-un'un emriyle yapıldığı ve başarılı olduğu kaydedilmişti.

Güney Kore Hava Durumu Ajansı, denemenin, Eylül 2016'da yapılan 10 kilotonluk nükleer denemenin 6 katı olduğunu tahmin ediyor.

KİM JONG-UN'DAN DÜNYAYA YENİ TEHDİT! ABD BAŞKANI TRUMP'TAN FLAŞ KUZEY KORE AÇIKLAMASI!

BİZE ULAŞIN