GATA iddianamesi mahkemede

FETÖ’nün Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ndeki eylemlerine ilişkin 104 şüpheli hakkındaki iddianamede örgüte üye olmayan doktor ve pilot adaylarının nasıl karalandığı tek tek anlatılıyor

GATA iddianamesi mahkemede
FETÖ'nün Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki (GATA) yapılanmasına yönelik iddianame tamamlanarak, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 104 şüphelinin yer aldığı iddianamede, FETÖ mensuplarının kendilerinden olmayanları tasfiye için sağlık alanında kullandıkları yöntemler ve izledikleri yıldırma politikaları hakkında bilgiler bulunuyor. Bu kapsamda askeri muayene komisyonlarında görev alan ve FETÖ ile iltisaklı olmayan kişileri eledikleri veya askeri öğrenci olamayacak kişileri askeri öğrenciliğe kabul ettiklerine yönelik müşteki beyanları alındı.
O beyanlardan birinde etkin pişmanlıktan faydalanmak için ifade veren Serdar Kaya; Ankara'da Jandarma Astsubaylık Meslek Yüksek Okulu sınavlarına girdiğini, sınavda ilk sağlık mülakatı olduğunu, kendisinin aslında renk körü olduğunu ve askeri hastanede muayene olurken, kendisini muayene eden doktorun 3 resim gösterdiğini, hiçbir resimde sayıları göremediğini, kafasından sayıları uydurduğunu, fakat doktorun hiçbir şey demeden sağlam kaşesini vurup imzaladığını beyan etti. Serdar Kaya hakkında, renk körü olmasına rağmen 'sağlamdır' raporu veren doktorun Ahmet Taş olduğu tespit edildi.
İddianamede yer alan bilgilere göre, Profesör Doktor Tuğgeneral İbrahim Altınsoy ve Profesör Doktor Albay Hakan Durukan isimli doktorların itibarsızlaştırılması amacıyla, GATA'ya bağlı Beytepe Askeri Hastanesi'ndeki heyet odasında doktor isimlerinin kayıtlı olduğu defter bilgileri FETÖ'cüler tarafından fotoğrafı çekilerek, Gatakulis isimli Twitter hesabında yayımlandı. Fotoğrafı çeken kişi iddianamede yer alan şüpheli Mehmet Koray Sevinç. İddianamede, "Gatakulis isimli Twitter hesabı FETÖ tarafından adeta bir silah gibi kullanılan hesaplardan biridir" ifadesi yer alıyor. İddianamede ayrıca, GATA'daki FETÖ yapılanmasının Mustafa Başbozkurt'un dekanlığı döneminde yerleştiği, FETÖ mensuplarının bu dönemde korundukları, tüm kadrolara FETÖ'cülerin atandığı, Gatakulis isimli internet sitesinde çıkan haberlerle, FETÖ mensubu olmayan kişilerin yoğun saldırılara maruz kaldığı da belirtildi. İddianamede, örgüt mensuplarının örgütten olmayan pilotlara elenmeleri için tansiyon ilacı yazılarak damarlarının genişletildiği de anlatıldı.
Pilot Uğur K. mağdur/müşteki sıfatıyla verdiği ifadesinde, "Aralık 2014'te girdiğim sağlık muayenesinde Şevket Balta isimli doktor tarafından yüksek tansiyon tanısı konuldu. Şubat 2016'da bu yüzden TSK'dan ayrılmak zorunda kaldım" dedi. FETÖ'den olmayan pilotlara yüksek tansiyon tanısı koyduğu bildirilen şüpheli eski kardiyoloji doktoru Şevket Balta'nın ise, yine GATA'da görevli diğer sanıklarla doçent ve profesör unvanlı kadrolara örgüt elemanlarını yerleştirmek ve akademik kariyerlerini devam ettirebilmek amacıyla da çalıştığı iddianamede yer aldı.
BİZE ULAŞIN