Terör örgütü PKK’ya üç koldan temizlik

Türkiye, Rusya ve İran’ın, ABD’nin desteklediği PKK ile İran kolu PJAK ve Suriye kolu PYD/YPG’ye karşı ortak operasyon hazırlığında sona gelindi. Terör örgütünün tüm mevzileri vurulacak

Terör örgütü PKK’ya üç koldan temizlik
Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri üzerinde uzlaşmaya varan Türkiye, İran ve Rusya'nın ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında desteklediği terör örgütü PKK-PYD/ YPG-PJAK için ortak askeri operasyon yapılması için gerçekleştirilen görüşmelerde sona gelindi. ABD'nin silah yardımı yaptığı terör örgütünün daha sonra kontrolden çıkıp Türkiye ve İran üzerinde tehdit oluşturabilme ihtimaline karşılık önlem alınması konusunda hemfikir. Buna göre operasyonlar 3 koldan yürütülecek. 3'lü ittifakın üzerinde mutabık kaldığı plana göre, İran sınırını tehdit eden terör örgütü PJAK, hem Türkiye hem de İran'ı tehdit eden terör örgütü PKK'nın Kandil ve Sincar bölgeleri ile kuzey Suriye'deki çatışmasızlık bölgelerinde ve Türkiye sınır hattında tehdit oluşturan İdlib ve Afrin bölgelerinde operasyon için düğmeye basılacak. Terör örgütü PKK'nın İran uzantısı PJAK'ın İran'ın sınır güvenliğinde tehdit boyutuna geldiği kaydediliyor. İran ve Irak'taki Kandil ve Sincar bölgesinde yuvalanan terör örgütü PKK'nın, özellikle Sincar Dağı ve çevresinde geniş askeri kamplar kurarak bölgede konuşlanmaya devam ettiği "ikinci Kandil"e dönüştürmek için uzun ve derin tüneller kazmasının endişe verici olduğu ifade ediliyor. Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan ve Sincar Dağı ile arasında terörist ve mühimmat geçişkenliği bulunan Karaçok Dağı ve Hasake'nin da terör tehdidi taşıdığı saptandı. Terör örgütü YPG-PYD'nin Tahrir El Şam'ı temizleme (El Nusra) bahanesi Rakka operasyonunun ardından İdlib'e girmeyi planlamasının Türkiye'nin Hatay-Reyhanlı sınır hattında ve özellikle Lazkiye-Halep çatışmasızlık bölgelerinde terör tehdidi oluşturduğuna dikkat çekildi. Afrin'in de Amanos Dağları üzerinden sınırda terör tehdidi teşkil ettiği belirtildi.

MEVZİLER VURULACAK
Karşılıklı öncelikler belirlenerek hazırlanan ortak askeri eylem planına göre terör örgütü YPG'nin İdlib'e düzenlemeyi düşündüğü operasyon engellenecek. Türkiye'nin Hatay-Reyhanlı sınır hattına terör örgütünün konuşlanmasına müsaade edilmeyecek. Türkiye İdlib'e operasyon yapacak, Afrin ise Azez, İdlib ve Halep hattında kuşatılacak. Suriye'nin kuzeyinde terörün yuvalanması engellenecek, terör koridorunun önü kesilecek. Amanos Dağları'na, oradan da Afrin'e uzanan yeni bir bağlantı koridoruna asla müsaade edilmeyecek. Terör örgütü PKK ve tüm uzantıları hangi noktada olduklarına bakılmaksızın yok edilecek. Terör örgütü PKK'nın Irak ve Suriye'deki mevzileri vurulacak.

BİZE ULAŞIN