İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Fidan: FETÖ siyasi destek arayışında

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmasında, etkisi ve gücü kırılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), içine düştüğü karanlık dehlizlerden çıkmak için siyasi destek arayışına girdiğini söyledi. Hizmetkarı oldukları ülkelere kaçan FETÖ yöneticilerinin, sahte rüyalar uydurarak kaçamayanları uyutmaya çalıştığını söyleyen Fidan, "Her şeye rağmen, 250 şehidimizin ve yüzlerce gazimizin hesabı Türk yargısı tarafından sorulmaktadır" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Fidan: FETÖ siyasi destek arayışında

İstanbul Adalet Sarayı'nda yapılan adli yıl açılış törenine protokolün yanısıra, 2015 yılında makam odasında DHKP/C'li iki terörist tarafından rehin alınıp şehit edilen cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz da katıldı. Başsavcı İrfan Fidan, törende yaptığı konuşmasında FETÖ ve darbe davalarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ulusal ve uluslararası güvenliği ve anayasal düzeninin, her türlü ideolojik bakış açısı ve siyasi düşüncenin üstünde olduğunu vurgulayan Fidan, 15 Temmuz ile darbe girişiminde devletin anayasal düzeni ve meşru hükümetin hedef alındığını dile getirdi. Fidan, Fetullahçı Terör örgütünün taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti düşmanları tarafından planlanan 15 Temmuz'da amacın Türkiye Cumhuriyeti topraklarını işgal etmek ve Türk milletini esir etmek olduğunu ifade etti.

HAKİM VE SAVCILAR HİÇ OLMADIĞI KADAR BAĞIMSIZ

Bu yoğun süreçte Cumhuriyet savcıları ve hakimlerin ailelerini ihmal ederek, gece gündüz emek ve adalet duygusuyla çalıştıklarını belirten Fidan şunları söyledi: "Soruşturma ve yargılamalar, insan hak ve hürriyetlerine uygun, hiç kimsenin haysiyet ve onuru rencide edilmeden, Anayasa'nın 118. maddesinde belirtilen bağımsız, vicdani kanaatlerine göre hüküm veren hakim ve savcılar tarafından icra edilmektedir. Hakim ve savcılarımız hiç olmadığı kadar bağımsızdır, hiç olmadığı kadar tarafsızdır. Bu gerçeği, Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarıyla ve terör örgütleriyle işbirliği açığa çıkan, kendisini sözde gazeteci, sözde barış gönüllüsü, sözde sivil toplum kuruluşu yetkilisi olarak tanıtan etki ajanlarının hezeyanları gölgeleyemeyecektir."

TÜRK YARGISI ŞEHİT VE GAZİLERİN HESABINI SORUYOR

Etkisi ve gücü soruşturmalar ve operasyonlarla geriletilen FETÖ'nün içine düştüğü karanlık dehlizlerden çıkmak için siyasi destek arayışına girdiğini savunan başsavcı Fidan, "Başarısız darbe girişimi öncesi ve sonrasında arkalarına bakmadan hizmetkarı oldukları ülkelere kaçan örgüt yöneticileri, sahte rüyalar uydurarak kaçamayan örgüt üyelerini uyutmaktadır. Ne yazık ki vaatleri de, hizmetkarı oldukları sahiplerinin kendilerini yarı yolda bırakmayacağıdır. Her şeye rağmen, 250 şehidimizin ve yüzlerce gazimizin hesabı Türk yargısı tarafından sorulmaktadır, sorulmaya da devam edecektir" dedi.

FETÖ DAVALARI

Fidan'ın FETÖ soruşturmaları ve davalarına ilişkin verdiği bilgiler ise şöyle:
* İstanbul adli yargı sınırları içinde 5 bin 191'i tutuklu, 10 binin üzerinde FETÖ şüphelisi hakkında soruşturma ve dava açıldı.
* 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili İstanbul'da şimdiye kadar 36 ayrı dava açıldı.
* İstanbul'da terör suçlarına bakan ağır ceza mahkemelerinin sayısı, yoğun iş yükü göz önüne alınarak önce 2'den 4'e, daha sonra 15'e, son olarak da de 21'e çıkarıldı.
* Terör irtibatı nedeniyle ihraç edilen 4 binin üzerinde hakim ve savcıdan 441'i tutuklu olmak üzere bin 29 tanesinin soruşturması İstanbul'da yürütülüyor. Bunlardan 301'i tutuklu, olmak üzere 382'si hakkında dava açıldı ve yargılanmalarına başlandı.
* FETÖ'nün Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa illerini kapsayan Marmara bölgesi mülkiye yapılanmasına ilişkin 29'u tutuklu 81 eski vali ve kaymakam hakkındaki soruşturma da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülüyor. Bunlardan şimdiye kadar 15'i hakkında soruşturma tamamlanıp dava açıldı.

BİZE ULAŞIN