Bakan Çavuşoğlu: Kalıcı bir çözüm bulmamız lazım

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Bakü'de açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Arakan problemine kalıcı bir çözüm bulmamız lazım... Bu çağda insanların bu şartlarda yaşaması kabul edilebilir değil. İnşallah uluslararası camia ile kalıcı çözüm buluruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Kalıcı bir çözüm bulmamız lazım

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Bakü'de düzenlenen basın toplantısında Bangladeş'e gerçekleştireceği ziyaret ve Myanmar'da yaşananlar hakkındaki soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Myanmar'da yaşananlar konusunda uluslararası toplumda gerekli duyarlılığı göremediklerini ve burada bir "insanlık dramı" yaşandığını söyledi.

BAKÜ'DEN BANGLADEŞ'E GEÇECEK

Bakü'den Bangladeş'e gideceğini belirten Çavuşoğlu, sınır bölgesine giderek daha önce ve son haftalarda Myanmar'dan bu bölgeye giden Rohingyalı Müslümanları ziyaret edeceklerini söyledi ve "Kızılay ve TİKA ile insani yardımlarımızı ulaştıracağız. Bu bölgedeki yerel yönetimlere de ambulans gibi yardımlar yapacağız ki o bölgeye gelenlere yardım etsinler. Buradaki ihtiyaçları da gördükten sonra da ne yapabileceğimize karar vereceğiz" dedi.

YAKLAŞIK 125 BİN ROHİNGYALI BANGLADEŞ'E KAÇTI

25 Ağustos'tan bu yana ordunun Müslüman azınlığa karşı başlattığı operasyonların ardından binlerce Rohingyalı Müslüman hayatını kaybetti ve yaklaşık 125,000 Rohingyalı Müslüman Bangladeş'e kaçtı.

KALICI BİR ÇÖZÜM BULMAMIZ LAZIM

Çavuşoğlu, "Arakan problemine kalıcı bir çözüm bulmamız lazım... Bu çağda insanların bu şartlarda yaşaması kabul edilebilir değil. İnşallah uluslararası camia ile kalıcı çözüm buluruz" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün TİKA'nın ilk etapta Myanmar'a 1,000 ton yardım göndereceğini duyurmuştu.

BİZE ULAŞIN